Здравната ни система е сред най-неефективните в света
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 0
Българската здравна система остава една от най-неефективните в света, става ясно от класация на Bloomberg за ефективност на здравеопазването.
Класацията е за 2014 г. и оценява продължителността на живота, разходите за здравеопазване на глава от населението и разходите като дял от брутния вътрешен продукт, предаде OFFNews.
В класацията са включени 55 държави – такива с население над 5 млн. души, продължителност на живота над 75 години и БВП на глава от населението над 5000 долара годишно.
България е поставена на 46-о място заедно с Либия, като е паднала с три места в сравнение с класацията от 2009 г.
Според данните в България се отделят 662 долара на глава от населението за здравеопазване, а средната продължителност на живота е над 75 години.
Преди България са Казахстан, Еквадор, Венецуела, Дания, Тайланд, Алжир и др. В самото дъно на класацията пък са Беларус, Сърбия, САЩ, Йордания, Колумбия, Азербайджан, Бразилия и Русия.
Според методологията за определянето на индекса 60% от тежестта има продължителността на живота, 30% тежест има разходът за здравеопазване като дял от БВП, а 10% тежест – сумата, която се отделя на глава от население.
За съставянето на класацията са използвани данни на Световната здравна организация, Световната банка и др. Взети са предвид всички дейности по превенция, терапевтични медицински услуги, семейно планиране, здравословно хранене, спешна медицинска помощ.
Оказва се, че размерът на отделяните средства за здравеопазване не са решаващи за неговата ефективност. Добър пример е САЩ, където се отделят по 9400 долара на глава от населението и 17,14% от БВП, но ефективността на здравеопазването е по-ниска в сравнение с България, където се отделят 662 долара на човек и 8,44% от БВП отива за здравеопазване.
Голямото увеличение на средствата за здравеопазване също не е от решаващо значение за челните места в класацията. В Швеция например средната продължителност на живота е 82 години, на човек се отделят 6800 долара за здравеопазване и 12% от БВП отиват за здраве. Разходите за здравеопазване от 2009 до 2014 г. са се увеличили с над 50%, поради което тя е слязла с 13 позиции до 27-о място. С други думи, ефективността на здравеопазването в страната е отчетено като по-ниско.
Разходите за здравеопазване в Саудитска Арабия пък са се увеличили с 80%, а тя е слязла с повече от 10 места в класацията – от 18-о на 30-о.
На първо място в класацията е Хонконг, който запазва позицията си от 2009 г. Следват го Сингапур, Испания, която се е качила с 5 позиции от 2009 г. насам, Южна Корея, която пък се е качила с 3 позиции, и Япония.
В топ 10 са още Италия, Израел, Чили, Обединените арабски емирства и Австралия.
Сред държавите, постигнали най-голям напредък от 2009 до 2014 г. са Аржентина и Иран (качили се с 22 места в класацията). Най-голям спад в нивото на здравеопазването пък има в Либия (с 34 места по-надолу в класацията), Еквадор (с 27 места по-надолу в класацията) и Саудитска Арабия (с 21 места по-ниско в класацията в сравнение с 2009 г.), като все пак трябва да се отбележи, че редица държави в тазгодишната класация не са били включени в класацията от 2009 година.
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Внезапно почина кметът на Две могили
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...