Затвор за джигитите по пътищата
- Редактор: Симона Георгиева
- Коментари: 0
Затвор за бясно шофиране в населени места. Това предвиждат последните промени в Закона за движение по пътищата, излъчи Нова телевизия.
Идеята е зад решетките да отиват джигити, засечени на пътя с повече от 60 км/ч над ограничението. Данните на МВР показват, че само през последните 2 години шофьорите-убийци на пътя са над 3 000. Толкова са само водачите, засечени от камерите на КАТ с бясно шофиране.
Все по-черна става и статистиката на пътя. Само за година тежките катастрофи са се увеличили с над 200, а жертвите - с близо 50.
Безразсъдното каране в стил „Бързи и яростни” често завършва с жертви на пътя.
„За някой, който застрашава живота на участниците в движението, трябва да има силна възпираща санкция”, заяви Настимир Ананиев, председател на Комисия по транспорт в НС.
Затова за шофьорите-убийци от МВР искат затвор до 3 години.
„Това е престъпление. Единственото, което трябва да помислим, е дали да остане за всички нарушения над 60 км/ч или само за населено място”, заяви Бойко Рановски – началник на Националната пътна полиция.
Така най-вероятно тежката санкция за бясно шофиране по магистралите ще отпадне.
Голяма част от инцидентите с фатален край се причиняват и от млади водачи. Затова депутатите искат в първите 12 месеца зад волана шофьорите да карат с по-ниска скорост по магистралите и да не се качват в мощни коли.
„Няма как да си взел книжка днес и утре да скочиш в „Бентлито”, което няма как да го контролираш”, коментира Настимир Ананиев.
Затяга се и контролът върху гонките. От МВР искат затвор за участници в нерегламентирани състезания.
„Това е хулиганство, извършено при управление на МПС. При пристигне на полицейски екип на място, гонка няма. Има струпване на граждани и автомобили. Това го има на всяко кръстовище в София”, коментира Бойко Рановски.
А участниците в гонки искат места, където да се състезават по правилата. Затова депутатите обмислят дали да легализират гонките.
„Любителите на силни усещания да могат да практикуват в контролирана и безопасна среда своето хоби, а не по булевардите, по улиците, по магистралите, където застрашават живота на всички”, обясни Настимир Ананиев.
„Да де, но Бързата помощ ще влезе в действие, когато колата се е смачкала, когато има жертви вече”, смята Георги Свиленски от Комисията по транспорт в НС.
От Червения кръст дори са готови да изградят тренировъчен център, в който шофьорите да карат спокойно, под контрола на лекари и полицаи.
Русе почете паметта на героя от Кербала
Зимна приказка на връх Шипка
Светофари регулират трафика на Дунав мост
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници