Засякоха дива котка - хибрид на Витоша
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 0
![Дивата котка е включена в Червената книга на България Дивата котка е включена в Червената книга на България](/snimka/201512/728_416/7753a0425b34414d80849adf66480f54.jpg)
Фотокапани са заснели диви котки с нетипични външни белези.
Те са с бели крака, с по-тънка опашка и цветни петна по козината. „Истинските“ диви котки са сиви, с характерни по-тъмни кръгли ивици на опашката. Цветове като оранжево, кафяво, жълто не трябва да присъстват и са белег за замърсяване на вида, съобщават от екоминистерството, цитирани от Труд
Това показва проучване на популацията, извършено със средства на Оперативна програма „Околна среда 2007-2013г.“ по проект „Дейности за устойчиво управление на Природен парк Витоша“. Според учените новите обитатели на парка са получени чрез кръстоска между диви и домашни котки от селата в полите на Витоша. В доклада се посочва, че хибридизацията е най-голямата заплаха за вида. Степента на замърсяване обаче може да се докаже само генетично.
Дивата котка е включена в Червената книга на България и е под защитата на Берлинската конвенция и Конвенцията за търговия със защитени видове (CITES). Находищата й на територията на парка са установени чрез поставяне на снимащи устройства, снабдени с инфрачервена светкавица. Средната численост на популацията е между 62 и 80 индивида. За сравнение плътността на вида в Пирин е два пъти по-ниска. Причината е, че Витоша е покрита с разнообразни гори, в които има достатъчно храна.
Дивата котка се храни с гризачи и птици. Живее предимно на височина от 800 до 1400 метра. Предпочита да се движи и да ловува нощем, вероятно, защото се крие от хората.
Ръст на фалшивото сирене у нас
Радостина Йорданова е в медикаментозна кома
Яни Янев: Производителите на олио у нас затварят
Йордан Божилов: На Мюнхенската конференция очакванията на...
Криско и Цвети: Дани ни избра