Заснеха за пръв път гръмналия блок на АЕЦ Чернобил

1
Дрон успя да прелети над "Зона 0" на авариралия реактор
Дрон успя да прелети над "Зона 0" на авариралия реактор

Дрон успя да прелети над "Зона 0" на авариралия реактор

Дрон засне за пръв път гръмналия през 1986 година реактор в АЕЦ Чернобил. 35 години след най-тежката ядрена катастрофа в историята, някой райони все още са твърде радиоактивни, за да могат да се посетят от хора. Най-радиоактивна е тъй наречената "Зона 0" - гръмналият блок на съветската атомна електроцентрала.

Дронът Elios 2 на Flyability изследва области с признаци на висока радиация. Най-честото му приложение е да търси ядрени отпадъци. Този път дронът е използван с друга цел, разказва Дир.бг.

Elios 2 прелита във вътрешността на саркофага на АЕЦ-а, за да провери дали басейните на реактора съхраняват ядрено гориво. Заради екстремните нива на радиация от 26 април 1986 година до днес мястото не е било посещавано от никого.

Съветският съюз обаче прави всичко по силите си, за да почисти района и неутрализира опасността. 10 дни след аварията в АЕЦ Чернобил инженерите разбират, че съществува риск от мощна експлозия на ядрени изпарения, която заплашва живота на Европа. Само силата на взрива би била над 3 мегатона.

Трима мъже - Валери Безпалов, Борис Баранов и Алексей Ананенко се гмурват в басейните под реактора, за да източат водата. Те обричат себе си на смърт, за да спасят милиони. Това са и хората били най-близко до мястото на аварията.

Дронът обаче не изследва водните басейни под реактора, а тези, в които се изпраща отработеното ядрено гориво за временно съхранение. Там то престоява до своето охлаждане.

Мисията разкрива, че басейните са празни. Оказва се, че след аварията тези басейни също са почистени, защото дронът не намира следи от ядрено гориво. Радиацията обаче е изключително висока.

Кадрите са едни от много малкото в интернет, показващи какво се крие под саркофага на АЕЦ Чернобил. Докато Припят и околностите на атомната електроцентрала са своеобразна туристическа атракция, то достъпът до самия саркофаг е по-ограничен. Някои зони в него, като тази на авариралия реактор, са напълно забранени за посещения. Нивата на радиация там ще останат смъртоносно високи в следващите 24 000 години.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Ливада. Стадо овце. Звъни телефон. Всички овце се обръщат към звука. Овчаря вади телефона, поглежда екрана и казва на овцете:
- За мен е.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари