Защо вкусът на колбасите днес е различен?
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 15
С какво ни тъпчат и има ли месо в кренвиршите?!
Какво съдържат кренвиршите и има ли въобще месо в тях? Този въпрос вълнува от години всички българи.
Месо има в кренвиршите, заяви изпълнителният директор на Асоциацията на месопреработвателите в България д-р Диляна Попова, цитирана от „Телеграф“.
„Нали никой не очаква, че в малотрайните колбаси се слага филе и бонфиле? В тях се влагат обрезките от оформянето на месото. Тези видове месо се използват за производство на малотрайните колбаси“, обясни тя и поясни, че кренвиршът е пастетна маса.
„За да е такава структурата му, той се смила на машина и след това се смесва със солта, подправките, добавките, за да се получи тази хомогенна маса, която е като пастет“, обясни д-р Попова.
Тя добави и че няма нищо странно в това, че кренвиршите в хладилник на следващия ден се сбръчкват и променят цвета си. Салам „Камчия“, който също е малотраен салам, но той има структурирани парчета месо и сланина.
„Те се виждат. Те са заложени в стандартите, които се прилагаха преди 1989 г.“, коментира тя. Директорът коментира още, че само от соев протеин не може да стане колбас. „Това, което влагат, е до 5% и той се слага за спойка“, уточни Попова.
Колбаси
Изпълнителният директор обясни, че прясното месо у нас не достига за месопреработка и затова се налага да се взима от Европа. „Купуваме, защото ни трябват определени мускулни групи. При производството на шпекови салами, на луканки, на суджуци се използва месо от бут, месо от плешка“, посочи тя.
Вкус
Д-р Попова признава, че вкусът на колбасите, с които са израснали поколения българи, днес са различни, но според нея това е напълно нормално и има логично обяснение за това.
„Породите, които използваме преди 1989 г., имаше порода бяла българска свиня, сега използваме други породи животни, които имат различен вкус. Въпреки това нашите колбаси имат много по-добър вкус от много от чуждите европейски колбаси“, смята тя. По отношение на това, че всяка партида не е еднаква, директорът заяви, че няма как всяка да е една и съща и това се дължи на различното количество подправки и даде за пример дори солта, която винаги соли различно, докато количеството, което се слага, е еднакво.
Докладвай този коментар за нередност
×Жоро: Защото ни продават букуци Най вече големите фирми като Орехие От тях какво то съм взел всичко съм изхвърлил Може и да попаднете на добри продукти но от малки фирми
Докладвай този коментар за нередност
×!!!!!!!!!!!!!!!!!: Вкусна луканка може да се направи само с хубаво месо и само сол, стартер култура и малко декстроза без никакви подправки.
Докладвай този коментар за нередност
×Има доста заблуда: в хората които не знаят как се правят колбаси. Соята е задължителна да се слага в колбасите които се подлагат на температурна процедура. Тя не е за да се намали себестойността на продукта, защото е по скъпа от месото. Слага се за да се задържи водата и мазнината при термо-обработката. Може да се замени със сухо мляко, но и то е скъпо. Основните нарушения са влагане на повече мазнини от това което е написано в рецептата което налага повече соя за да се задържи маста като се термо-обработва. Някои слагат повече нитрати или нитрити което вредно за здравето. Основен принцип при правенето на колбаси е Хубави колбаси се правят от хубаво и качествено месо, не са подправките!
Докладвай този коментар за нередност
×СкъсанЛявЧервенШушон: Хубави колбаси имаше до 60-те на миналия век. Имаше истински шпек салам, дебърцини, Луканки и т.н всичко беше на ниво правени от майстори които са започнали занаята и знаят как да го практикуват преди комунистите да дойната на власт. Животните които се гледаха бяха в нормални условия, а не в ферми и хранени със смески и други химии. Комунистите осраха всичко дамо 10-15 години след 1944-та. Това продължава и до ден днешен с производството на наше и внос на чуждо, съмнително по качество евтино месо. Който иска да яде хубави колбаси , трябва да си гледа животни които са на паша , а не хранени със смески и химия и да се научи да прави колбаси. Аз започнах преди 30 години да се уча и съм стигнал до завидни резултати в правене на собствени кренвирши, луканка, суджуци, пушено филе и полу-сух салам и т.н. Обаче това ми хоби е доста скъпо защото дадох доста пари за мелачки, бъркачки, смокъри, стафъри, кейсинг, стартер култури,хладилници, сушилни с регулиране автоматично на влажност и температура, термо и влажност контролери и т.н ! Правенето на качествени колбаси е доста сложна наука.
Докладвай този коментар за нередност
×Люпчу: Да не забравяме китайския овкусител,натривия глутамат 621/622,и после.."ям баце..не мо'а са запрем"