Защо толкова често ни се струва, че телефонът вибрира
- Редактор: Dunavmost
- Коментари: 0
Пътувате нанякъде и усещате познатото "бзз-бзз" от телефона в чантата. Поглеждате - няма пропуснато обаждане, нито съобщение, нито нищо.
Не сте единствените. Според скорошно проучване 68% от анкетираните са изпитвали така наречените "фантомни вибрации", като на 87% от тях отбелязват, че им се случва ежеседмично.
Според Алекс Блажински от университета на Сидни странните усещания са причинени от случаен електрически импулс, който стимулира близките нерви и създава усещането за вибрация.
Лари Розън, професор по психология от Калифорнийския държавен университет, е на друго мнение. В книгата си iDisorder той обяснява, че съвременният човек винаги е в очакване на някакво технологично взаимодействие, особено по отношение на мобилния телефон - и неизбежно интерпретира всеки случаен стимул, например триенето на панталона в крака или придърпването на стол по пода, като телефонно обаждане.
Бомбардирани сме от сетивни данни, а мозъкът трябва да филтрира безполезния шум и да регистрира само важните сигнали. И той ги подбира според това, което очаква да открие, обяснява Майкъл Ротберг от медицинския център Бейстейт в Мазачузетс.
В праисторически времена непрекъснато сме възприемали извитите пръчки в периферията на погледа си като змии. С днешната техноцентрична нагласа мозъкът ни може да интерпретира всичко, от шумоленето на дрехите до къркоренето на стомаха, като сигнал, че получаваме обаждане или съобщение.
Георги Рачев: България е в центъра на безнадеждно бяло петно
Българин открадна 12 000 евро от историческо кафене в Болоня
Възпоменателна церемония почете жертвите на комунистическия...
Нанасят последни щрихи по новия скейт парк в Русе
Бюджетът на Русе набъбна до близо 300 милиона лева