Защо хората си бъркат в носа?
- Редактор: Кристиян Великов
- Коментари: 0
Бъркането в носа е нещо отвратително, нехигиенично и определено ненужно, но се прави от всички.
Повечето от нас го правят, но малцина ще си признаят. Ако ни хванат на местопрестъплението, изпитваме срам. И сме склонни да гледаме с укор тези, които го правят на обществено място.
Но дали бъркането в носа, наистина е нещо толкова лошо?
Първото системно научно изследване по темата е направено преди 20 години, през 1995 г. от двойка американски изследователи - Томпсън и Джеферсън.
Те правят допитване по пощата до 1000 души, граждани на Дейн Каунти, щата Уисконсин. 254 от тях отговорят, а резултатите са следните:
91% от анкетираните признават, че си бъркат в носа като цяло,
докато само 1,2 % си споделят "съкровената си тайна", че го правят най-малко веднъж на всеки час.
И за учудване на Томпсън и Джеферсън двама души разказват, че толкова често си бъркат в носа, че са
пробили дупка на носната си преграда, която разделя лявата от дясната ноздра.
Това разбира се не е проучване от калибъра на сериозните научни изследвания. Все пак то загатва идеята, че бъркането в носа въпреки своите културни табута, е широко разпространено.
Пет години по-късно, лекарите Читараджан Андраде и БС Шрихари от Националния институт за психично здраве и неврология в Банглор, Индия, решават да задълбочат проучванията около бъркането в носа.
Първото нещо, което те забелязват е, че тенденцията за
бъркане в носа се среща по-често при малки деца и тийнейджъри, отколкото при възрастните.
Освен това, те решават да извършват наблюденията върху деца от различен социален статус и за това проучват щателно децата от четири училища.
От всички Андраре и Шихари правят статистическа извадка от общо 200 ученици. Почти всички от тях признават, че си бъркат в носа средно по четири пъти на ден. Това може би е очевиден резултат. По-интересното обаче са причините поради, които децата го правят: 7,6 % от децата признават, че си бъркат в носа повече от 20 пъти на ден, а близо 20% от смятат, че имат "сериозни проблеми" с бъркането в носа. Повечето тях заявяват, че го правят, за да облекчат някакъв вид сърбеж или за да изчистят някой друг останал сопол. Но 24 от тях, а именно
12% признават, че чоплят носа си, защото така се чувстват по-добре.
Учениците признават и друго: 13 от тях споделят, че не използват само пръстите си, а например и моливи или пинсети, за да се докопат до "съкровищата" в ноздрите си. А девет от тях-
девет! - Признават, че сладко си хапват съдържанието на ноздрите си. Мммм, вкусно!
След разглеждането на всички резултати, учените достигат до един сигурен извод - бъркането в носа няма пряка връзка със социалния статус на даден човек, всъщност то се явява като обединяващо звено за човешката раса. ;)
Има обаче значително полово разделение: момченцата са по-склонни да ровичкат в носовете си, отколкото момиченцата, за които това е проява на лошо възпитание. Момченцата са по-склонни и на други лоши навици, като гризане на ноктите, например.
Оказва се, обаче, че бъркането в носа не е просто "грозен навик".
В действителност той е опасен за здравето.
Причината е, че хората, които често ровичкат из ноздрите си, спомагат на различни бактерии да се разпространяват много по-лесно на места, които иначе биха били трудно достъпни за тях.
В заключение изводите са следните: Бъркането в носа, освен, че е гнусно, е и опасно за здравето. Благодарение на него обаче - или по-скоро благодарение на изследванията по темата, - двамата индийски учени печелят Нобелова награда през 2001г. Да им е честита!
А вие помнете, че бъркането в собствения ви нос, е толкова вредно, колкото и да си бъркате носа в чуждите работи ;) /2
Чистят триметрови преспи сняг в Троянския проход
Чистят триметрови преспи сняг в Троянския проход
МВР алармира за измама от името на електроразпределителните...
Русенец извади кръста от водите на Дунав в Тутракан
Чистят триметрови преспи сняг в Троянския проход