Защо БНБ не смени Нели Кордовска, която си изтегли парите от КТБ
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Управата на Българската народна банка, начело с Димитър Радев, по неясни причини не сменя зам.- председателката на Фонда за гарантиране на влоговете в банките Нели Кордовска, въпреки че мандатът ѝ изтече на 4 февруари тази година, информира Медиапул.
Нели Кордовска стана известна в обществото с това, че като шеф на управление "Банков надзор" в БНБ изтегли спестяванията си от КТБ вечерта на 19 юни 2014 г., тоест часове преди затварянето на 20 юни на фалиралата впоследствие банка. По същото време ръководството на БНБ призоваваше публично гражданите да не се поддават на паниката и да не теглят спестяванията си от банката. Очевидно обаче тогавашният управител Иван Искров не е успял да убеди в думите си дори собствените си служители, включително жената, от която се очакваше да упражнява надзор върху КТБ.
Сигнал за действията на Кордовска бе подаден още през февруари 2015 г. до тогавашната Комисия за конфликт на интереси. На 31 май 2018 г. новата антикорупционна комисия (КПКОНИ) се произнесе, че Кордовска е извършила нарушение и е била в конфликт на интереси, за което санкцията е между 5000 и 7000 лв.
Установено бе, че в последните работни минути на 19 юни 2014 г., точно преди КТБ да бъде поставена под специален надзор по предложение на Кордовска, тя е изтеглила от касата на банката 64 195 евро. Вътрешната информация, която шефката на Банковия надзор е имала, я е поставила в привилегировано положение спрямо останалите вносители на КТБ, гласят мотивите на КПКОНПИ.
Кордовска обаче обжалва решението на КПКОНПИ, а в началото на март тази година Софийският административен съд реши в нейна полза, като се произнесе, че банкерката не е била в конфликт на интереси. Съдия Любка Петрова посочи, че реакцията на Кордовска е била напълно естествена и няма нищо общо с факта, че надзорничката е имала достъп до вътрешната информация на БНБ. Според магистрата по това време е имало достатъчно публична информация за състоянието на КТБ и не е било нужно да се ползва вътрешна информация.
В решението на съда не се споменава фактът, че хиляди граждани не успяха да получат парите си в последната минута и трябваше да чакат 5 месеца за гарантираните си от закона суми до 196 000 лева.
Вместо да бъде санкционирана поне морално за действията си, в началото на 2015 г. Кордовска бе наградена с нова важна позиция – като зам.-председател на Фонда за гарантиране на влоговете в банките. Това е институцията, който надзирава несъстоятелността на КТБ, включително действията на синдиците и разпродаването на остатъците от разграбената банка, а също и изплаща гарантираните влогове на гражданите при фалит на банка.
През май 2015 г. шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова разкри, че Нели Кордовска е служителят, разрешавал от името на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) да бъдат променени условията по договорите за преференциални депозити в обявената в несъстоятелност КТБ. Така собствениците на влоговете са получили обезщетения от фонда до 100 хил. евро, въпреки че по закон привилегированите влогове не са гарантирани.
Новата управа на БНБ, начело с Димитър Радев, не пожела да смени Кордовска, която изкара пълния си мандат, а на всичкото отгоре продължава да работи във фонда и след изтичането му.
За капак, в сряда правителството, което назначава председателя на фонда, избра без никакви мотиви начело на институцията да застане адв. Матей Матев, за който източници на Mediapool твърдят, че е близък до синдиците на КТБ, които сега ще трябва да надзирава, а също и до адвокат Момчил Мондешки, познат като герой от записите "Яневагейт", разкриващи задкулисни връзки между съдебната и политическата власт.
Вашингтон знаел предварително за руската ракетна атака
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Умишлено посегателство върху ледената пързалка в Русе
САЩ налагат санкции върху ключова руска банка
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...