Започва дупченето на Черно море, надяваме се на 5 милиарда!
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 1
“Не искам да пророкувам, но ако се открие нефт и газ в Черно море, следващите поколения на България ще са други. Представете си $ 5 млрд. на година да не даваме, а да ги разпределяме за социални дейности.”
Това каза премиерът Бойко Борисов в Бургас и на два пъти се прекръсти на слизане от сондажния кораб “Нобъл Глоуб Тротър II”, който от идната седмица ще дупчи Черно море за нефт и газ в блока “Хан Аспарух”, североизточно от Варна, пише 24 часа.
Плаващото чудо акостира в “БМФ Порт Бургас” на бизнесмена Кирил Домусчиев и до два дни ще отплава за проучванията на север. Внушителният му вид впечатли гостите, които научиха, че за да мине през мостовете на Босфора, е трябвало да бъде свалена кулата му със сондата.
Проучванията за нефт и газ във водите на България ще траят от 4 до 5 месеца. Те ще се извършват от консорциума между гигантите “Тотал”, ОМV и “Репсол”.
На церемонията по старта на сондажите присъстваха френският и австрийският посланик, вицепремиерът Томислав Дончев, министрите на енергетика Теменужка Петкова, на екологията Ивелина Василева, на транспорта Ивайло Московски, кметът на Бургас Димитър Николов и депутати.
“Това е изключително важен ден за българската енергетика по пътя към нейната независимост”, каза министър Петкова. Тя определи 19 април като повратна точка в тази насока.
Премиерът бе възхитен от плаващото чудо и изказа надежда, че мисията му ще е успешна.
“Искрено се надявам, че щом фирми като “Тотал”, ОМV и “Репсол” плащат по 220 хил. евро наем на ден за този кораб, знаят какво търсят. Проучванията ще им струват 140 млн. евро”, заяви Борисов. И добави, че в началото оптимистите за залежи на нефт и газ в Черно море са били малко, но прелиствал архивите, установил, че има смисъл да се дупчи.
“Много отдавна България е можела да добива свой нефт и природен газ, вместо да плаща от $ 4 до 6 млрд. на година за доставката им”, заяви премиерът. Преди време това изисквало да се вземе “най-трудното и невъзможно решение”. Сега политическата воля и ясната цел на правителството дали зелена светлина на проучванията.
“Ако се открият нефт и газ, това ще бъде уникално за България. На нас не ни се вярва, но следващите поколения ще го оценят”, заяви премиерът. На няколко пъти той емоционално възкликна, че още не може да повярва, че сондажният кораб е в България.
Според него съседна Румъния вече внася под 10% газ, което се дължало на откритите собствени залежи в Черно море.
Борисов припомни, че щом паднал първия му кабинет през 2013 г., веднага били прекратени концесиите и попита: “Защо?” Министър Петкова допълни, че още на 4 декември 2014 г. второто правителство на ГЕРБ открило процедура за проучвания за нефт и газ в блока “Силистар”.
На метри от тръбите за газопровода “Южен поток” Борисов намекна, че “Южен поток” отново може да тръгне.
“Да не ме разбере някой, че съм против някого, но факт е, че руските тръби не си не ги взимат, а докарват още Защото знаят, че може и ще бъдат използвани. Но нека не говорим предварително. Нашият, българският интерес преди всичко, след това ще помогнем и на другите да запазят своя, транзитирайки наша и чужда газ”, заяви Борисов.
“Нобъл Глоуб Тротър II” ще остане в Бургас до петък. След това потегля на север и до 10 дни ще стигне района за проучвания. От “Тотал” увериха, че сондажите ще се извършват при минимално въздействие върху околната среда и голяма безопасност.
“Нобъл Глоуб Тротър” е последно поколение сондажен кораб, пуснат на вода през 2013 г. Дълъг е, колкото 2 еърбъса А 380 Ще работят 180 души.
“Тотал” е четвъртата по големина нефтена компания в света и втората по производство на слънчева енергия. Корабът ще пусне сонда първо на 2000 м дълбочина до скалите и оттам още 4000 м надолу.
“Това е голямо предизвикателство за нас, представете си, все едно сте на последния етаж на Айфеловата кула и искате със сламка да уцелите гърлото на шише бордо”, каза управителят на “Тотал” за България Кзавие Фожрас.
И обясни, че ако бъдат открити залежи в блока “Хан Аспарух”, ще се правят нови проучвания за количеството и качеството им и после ще се пристъпи към реален добив. Процесът изисквал изсипване на хиляди тонове цимент, за да няма екологични проблеми на мястото на дупчене.
“След като приключим, всичко ще бъде почистено и ще се направят замервания за чистотата на водата”, каза Фожрас. Досегашните проучвания давали основание да се смята, че в българските води има залежи от синьо гориво. В румънските вече открили две находища на нефт и газ.
Логистичният център на “Нобъл Глоуб Тротър II” ще бъде във Варна, откъдето с два хеликоптера ще се сменят екипажите. На пристанище “Леспорт” ще се складират различните видове сондажно оборудване, като партньор на “Тотал” от българска страна ще е консорциумът между “Бон Марин” и испанската компания Geodis.
От 2 до 30% от добитото е за държавата
80 млн. лв. бе бонусът, който плати на държавата “Тотал” през 2012 г. при влизане в сила на договора за търсене и проучване на нефт и газ в блок “Хан Аспарух”.
През 2013 г. към договора бе подписан анекс, с който към “Тотал” се присъединиха “Репсол” и OMV.
Докато тече търсенето и проучването, титулярят на разрешението заплаща ежегодно годишна такса площ от 1,138 млн. лв. За 5 г. средствата са над 5,7 млн. лв. Ако бъде открито находище и започне добив, то се плаща годишна концесионна такса, която според закона е от 2 до 30%.
РИОСВ - Русе наложи на "Оргахим Резинс" половин милион лева...
Георги Шопов: Цените на имотите ще намалеят, когато се...
Сигнална лампа за орбанизацията на България!
Сигнална лампа за орбанизацията на България!
ВАС отхвърли жалба срещу магистрала "Струма"