Започнаха проблемите с безлихвените кредити на граждани заради Covid
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Кабинетът гласува промени в програмата на ББР заради риска длъжниците да закъсат
Раздадените с гаранция от държавата безлихвени кредити на граждани, спрели да работят заради кризата с Covid-19, започнаха да създават проблеми. Заради повишения риск от влошаване на обслужването им правителството гласува в сряда промени в програмата на Българската банка за развитие (ББР), през която се раздаваха заемите. Преди време излезе проучване, че с парите по програмата длъжниците масово погасяват свои дългове към фирми за бързи кредити, пише Mediapool.bg.
През 2021 г. държавната банка излезе на загуба от 155 млн. лв., част от която се дължи на провизиите, начислени заради двете анти-Covid програми – за граждани и за фирми. Към края на м. г. заделените провизии за очаквани кредитни загуби по програмите анти-Covid са на стойност 176 млн. лв., сочи годишният финансов отчет на банката. Това е почти колкото най-големия единичен лош кредит на банката - за 149 млн. лв.
В последния си вариант антикризисната мярка, чийто общ бюджет възлезе на 300 млн. лв., осигуряваше отпускането на безлихвени заеми до 6 900 лв. на лица на трудов договор и самоосигуряващи се, земеделски производители и сезонни работници, които са преустановили дейността си вследствие на извънредната епидемична обстановка. Максималният срок на погасяването им бе 5 години, с минимум 6 месеца и максимум 24 месеца гратисен период. Заемите бяха освободени от такси, комисиони и неустойки. Програмата бе удължена до 31 август 2019 г., като лимитите ѝ реално се изчерпаха през есента на миналата година.
ББР е изготвила анализ, според който очаква ръст на длъжниците по раздадените по програмата заеми, които скоро се очаква да изпитат "затруднения при обслужването им". Причината е нарастващата безработица, инфлация и последиците от войната в Украйна.
Затова правителството гласува промени, които изискват от банките да предприемат активни действия по стабилизиране на експозициите с цел предпазване от предсрочна изискуемост и събиране на заемите по принудителен ред. Въпросните кредити обаче се ползват с безусловна държавна банкова гаранция, поради което търговските банки са по-слабо мотивирани да търсят връщане на заемите.
Предвижда се още облекчаване на реда, по който търговските банки предявяват към ББР съответните гаранции по кредитите. Отпада например срокът от 60 дни между предсрочна изискуемост и подаването на документи в съда като условие за предявяване на плащане на гарантирани суми по програмата.
Дава се повече време и възможности на длъжниците в затруднение да организират погасяването на задълженията си по кредитите. За целта максималният срок за издължаване се увеличава от 5 на 7 години. Гратисният период по програмата пък ще може да се ползва на части и няма да е обвързан с редовността на кредитите.
Отпада условието за задължително предоставяне на допълнителен (извън даваните от банките стандартни срокове) едномесечен срок за доброволно плащане от страна на длъжниците, като банките се задължават да предприемат действия по предсрочна изискуемост на кредитите не по-рано от 90 дни и не по-късно от 180 дни от просрочие на периодична вноска/респективно от настъпил краен падеж.