Започна обучението на лекари за работа на медицински хеликоптер

0
Екипажът на медицинските хеликоптери ще се състои от четирима души – двама пилоти, лекар и медицинска сестра
Екипажът на медицинските хеликоптери ще се състои от четирима души – двама пилоти, лекар и медицинска сестра Видео: NOVA

Екипажът на медицинските хеликоптери ще се състои от четирима души – двама пилоти, лекар и медицинска сестра

Започна обучението на първата група лекари за оказване на спешна медицинска помощ по въздух. Кандидатите да работят на медицински хеликоптер са от 17 болници и 4 медицински центъра в цялата страна.

Обучението се провежда в базата на Военномедицинска академия. А кандидатите да работят на медицински хеликоптер в първата група са общо 50. Сред тях има анестезиолози, парамедици и акушерки. Отделно от тях обучение започнаха и над 40 медицински сестри, предаде NOVA.

Всички те са преминали през обстойни физически изследвания, като е проверено и психическото им здраве. Обучението ще продължи 10 дни, а завършилите го ще получат т. нар. "допуск" за работа на медицински хеликоптер. Александър е специализант по „Анестезиология”. Решава, че иска да учи медицина, докато е в гимназията. Днес мечтае да се превърне в борден лекар на хеликоптер.

„Ако възникнат особени ситуации по време на полета какво трябва да предприемем?”, пита той обучаващия. И получава отговор: „Трябва да имате запас от медикаменти за кислород. И разчитате на монитора, за да следите жизнените показатели“.

Освен на монитора обаче във въздуха ще е нужно да разчита и на силна психика. „Смъртта, страданието. Това са неща, които ни взимат доста. Със сигурност е екстремно, вероятно и опасно, но си заслужава", твърди д-р Александър Фарфаров, обучаващ се за борден лекар.

Екипажът на медицинските хеликоптери ще се състои от четирима души – двама пилоти, лекар и медицинска сестра. Според специалистите ключови за изхода на акцията ще са първите 15 минути.

„Трябва да се проверят дишане, сърдечна дейност и кървене. В първата минута още лекарят трябва да е наясно какво трябва да прави“ + „Как се запазва самообладание в обстановка, която изисква бърза реакция, но при различни от условия от наземните? – работата е екипна, трябва да се разбират с поглед“, посочва д-р Мария Георгиева,борден лекар за авиомедицинска евакуация.

Очаква се първите медицински хеликоптери на лизинг да пристигнат у нас през лятото. "Почти съм убеден, че в началото на юли до средата на юли месец ще имаме хеликоптери, два хеликоптера с чуждестранни екипи с пилоти и с техници", категоричен е здравният министър д-р Асен Меджидиев.

А в края на годината България трябва да разполага и с първия си закупен хеликоптер. Основно изискване е апаратурата вътре да издържа на свръхнатоварване.

„Забележете, трябва да издържа до минус 9G. Ако се случи нещо, трябва да издържи и на такъв удар в земята закрепването. 9G – това е девет пъти претоварване“, твърди проф. Любомир Алексиев, началник на катедра "Авиационна и морска медицина".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари