Западът да се отнася критично не само към Русия, но и към себе си
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 0
Манипулацията на новини с пропагандни цели не е „прерогатив на враговете на Запада“, пише „Гардиън“ (The Guardian) във вторник (3 август), предаде Руски дневник.
Изданието призовава Запада да се отнася критично не само към руските медии, но и към своите. Но на фона на влошаването на отношенията с Москва в „пропаганда“ все по-често се обвинява именно Русия.
Според изданието във водещите западни медии нерядко могат да се срещнат публикации със заглавия за „пропагандната война“ на Русия срещу Запада, съдържащи обвинения в опит за „дестабилизация“. В същото време Западът определя своите източници като „обективни и правдиви“. Създава се впечатление, че западните правителства се занимават с „връзки с обществеността“, „стратегическа комуникация“ и „публична дипломация“, докато руските лъжат чрез „пропаганда“.
На практика подобни заявления нямат научна обосновка, се посочва в статията. Множество изследвания отбелязват близостта между позициите на западните медии и правителствата на техните страни, особено в сферата на международните дела. Изследователите от Университета в Манчестър, например, поясниха, че през 2003 г. повечето британски издания са подкрепяли, а не са критикували гледната точка на властите по отношение на нахлуването в Ирак.
Западните правителства често прибягват до манипулация на общественото мнение чрез преувеличение, премълчаване и дезориентация, отбелязва британският вестник. Например, тези методи са използвани преди нахлуването в Ирак, когато обществото е трябвало да бъде склонено да подкрепи войната.
Разсъждавайки за поведението на потребителите на новини в тази ситуация, авторът на статията призовава хората да се учат да се ориентират в информационния поток. За тази цел той съветва западните медии да не се смятат за свободни от манипулация, да не се демонизират чуждестранните правителства и информационни ресурси. Според него е време да се признае, че полезна информация може да се получава от различни източници, включително от такива, смятани за „пропагандни“.
По-рано ЕС предложи да се противодейства на влиянието на руските медии в Европа.
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Албания забранява TikTok
Шофьорка: В района на Цар Калоян има 5-сантиметрова снежна...
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Впечатляващ макет на Витлеем радва миряните в Католическата...