Замърсеният въздух от горски пожари влияе отрицателно върху репродуктивното здраве
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Хроничното излагане на замърсен въздух може да има сериозни последствия върху способността на жените да заченат, включително и за пациентите, подложени на лечение за безплодие
Изследователи от Университета за здраве и наука на Орегон в Портланд, щата Орегон, представиха тревожни открития относно въздействието на замърсения въздух върху репродуктивните възможности. Според тяхното изследване, публикувано в специализираното издание "Fertility & Sterility", хроничното излагане на замърсен въздух може да има сериозни последствия върху способността на жените да заченат, включително и за пациентите, подложени на лечение за безплодие.
Горски пожари и качеството на въздуха
Проучването се фокусира върху периода на горските пожари в Орегон през септември 2020 г., когато качеството на въздуха в щата достигна критично ниски нива и бе определено като едно от най-лошите в света. За десет дни жителите на Орегон бяха изложени на опасно замърсен въздух, който значително надвиши допустимите норми. Това събитие предизвика изключителен интерес сред учените, които започнаха да изследват как подобни екстремни условия влияят върху здравето на хората, особено върху тези, които се опитват да създадат семейство.
Въздействието върху ин витро процедурите
В изследването са участвали 69 пациентки, които са преминали през ин витро процедури и стимулация на яйчниците в периода шест седмици преди пожарите. Основната цел на учените е била да разберат как излагането на замърсен въздух влияе върху формирането на бластоцисти – ранни стадии на ембрионално развитие, от които впоследствие може да се получи бременност.
Резултатите показват, че пациентките, които са били изложени на замърсения въздух по време на горските пожари, са имали значително по-малко формирани бластоцисти в сравнение с контролната група, която не е била изложена на замърсен въздух. Това откритие подчертава сериозните рискове, които замърсеният въздух представлява за репродуктивното здраве.
Заключения и бъдещи изследвания
„За жалост реалността, която наблюдаваме, е свързана с повече горски пожари заради климатичните промени. Затова се тревожа как това ще продължи да влияе не само на пациентите, които преминават лечение на безплодие, но и на всички хора, които се опитват да имат поколение“, споделя д-р Моли Корнфийлд, водещият ръководител на изследването и преподавател по репродуктивна ендокринология и безплодие в Центъра за женско здраве на Университета за здраве и наука на Орегон.
Тези нови научни данни подчертават необходимостта от по-строги мерки за контрол на замърсяването на въздуха и ограничаване на горските пожари. Изследователите призовават за по-нататъшни проучвания, които да изяснят механизмите, чрез които замърсеният въздух влияе на репродуктивното здраве, и да се изследват възможностите за защита на най-уязвимите групи от населението.