Задават се големи промени в образованието у нас

2
Според министър Денков трябва да се променят програмите, материалите и продължителността на учебната година
Според министър Денков трябва да се променят програмите, материалите и продължителността на учебната година Снимка: БГНЕС

"Направихме преглед на програмите и на учебното съдържание. Вече са ясни заключенията къде са най-големите проблеми. Ще положим много усилия, за да ги променим, така че ученици и учители да имат по-комфортна среда, в която да учат. ... Оттук нататък въпросът е как да оправим програмите. Както са дефинирани проблемите, така трябва да търсим решенията. В математиката, примерно, част от материала може да бъде дори премахнат, без от това да загубят учениците в края на тяхното обучение. Друга част от материала трябва да се премести в по-горни класове".

Това заяви пред БНР министърът на образованието акад. Николай Денков и подчерта, че образованието е сравнително консервативна система и затова са необходими поне 2-3 години, за да се видят реални резултати, което подсилва изискването промените да стартират изключително бързо.

"Освен промяната в съдържанието, трябва да променим много и начинът, по който се представят материалите", уточни просветният министър.

Той посочи, че цялата дейност по прегледа и промяната на програмите ще бъде водена от учители, а академичните среди трябва да следят да не се каже нещо, което не е вярно:

"Работа на учителите е да уцелят кое как може да се каже за децата в съответната възраст. Това е опит, който учителите имат, а академичните преподаватели нямат. ... Идеята е учителите да станат водещи".

Доброто образование е това, което ни учи да мислим, категоричен беше акад. Денков и обясни:

"Навсякъде в материалите по физика, математика, химия, биология трябва да се търсят по-прагматични обяснения - с примери, с това, което децата могат да си представят. Абстрактното мислене трябва да се възпитава от тези предмети, но не със зазубряне на термини, а по-скоро чрез усвояване на концепции и представянето им по начин, който е разбираем".

Активно се води дискусията за продължителността на учебната година, каза още той:

"Когато нашите деца учат по-малко, това е голям проблем. ... Нашата учебна година е най-късата в целия Европейски съюз и в съседните ни страни. Разликата е значителна - с 25% по-малко от средната продължителност, като задължителни астрономически часове, за обучение на децата. ... Това означава, че нашите деца учат месеци по-малко от техните връстници и е много трудно да се навакса тази разлика".

По думите на министъра на образованието идеята е учебната година да започва седмица преди 15 септември, примерно на 7 септември:

"Да има ноемврийска ваканция, както има в много от държавите, да е по-дълга междусрочната ваканция, за да могат да си починат децата и учителите. Да има допълнително две седмици в края на 1 до 6 клас за затвърдяване на материала, за проектно обучение, за излизане сред природата - да видят децата какво са екологични проблеми. Така от 1 до 3 клас да учат до 15 юни, а от 4 до 6 клас да са до 30 юни".

В предаването "Неделя 150" министър Николай Денков съобщи, че с Бюджета за следващата календарна година учителските заплати отново ще бъдат актуализирани, като те се поддържат на ниво 125% от средната работна заплата.

Интервюто на Диана Янкулова с акад. Николай Денков в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Sign in with Google
Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    4
    Поправете ако греша
    Каква е ползата от дипломата след 10 клас, как помага тя на учениците по-нататък?! Че тя за нищо не служи след завършен 12 клас. Когато тръгнат да кандидатстват - кандидатстват с диплома от 12 клас, т.е. оценки от 11 и 12 клас. Или казано по друг начин - отличника по биология, физика, химия и т. н. отива да кандидатства с една доста по-ниска диплома, формирана само от оценки по български, немски, английски, математика и още 2-3 измислени предмета /за езиковите гимназии/. При кандидатстване в чужбина на кого му дреме за българския! И това ако ви е образованието...
  • -5
    3
    криси
    Е-е-е,крайно време беше.Учат прекалено много излишни неща.А за математиката....да не говорим,явно с тези уроци(висша математика в 8 клас) целта е да се ринат пари за частни учители и без това заплатите са им ,,ниски''.Абсурдно образование,което кара децата да намразват училището........
  • 7
    2
    liuyt
    Промените са вкарване на "проблеми в образованието"! Т.е. сащ чрез цру натискат в България да се вкара в учебниците 8998900988 пол и че еднополовата ориентация е по-нормална от хетеро двойките! Случайно ли е, че в брошурите на била, кофланд по страниците има преобладаващи тъмни лица, а не бели хора?! Ето защо трябва да бъде изгонен посланика на сащ от България и да бъдат прекратени дипломатическите отношения с агресора и терорист сащ!
  • 7
    1
    Реформатори....
    Мама ви некадърна слугинска да еба..... Така ли ви диктуват господарите ви от америка? Целта е да няма добре образовани българи, а се толерират глупавите, че да има повече бачкатори и да се управляват по-лесно!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Януари 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

Виц на деня

Една жена слуша внимателно мъжа си единствено, когато той говори по телефона.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари