Забраната за шофиране ще важи за хора с по-тежки заболявания

0
Правилата трябва да влязат в сила от догодина и ще важат при взимане или при подновяване на книжка
Правилата трябва да влязат в сила от догодина и ще важат при взимане или при подновяване на книжка

Забраната за шофиране ще важи само за хора с тежка форма на диабет и хипертония, когато има риск шофьорът да загуби съзнание зад волана, обясниха от здравното министерство по повод правилата, заложени в проекта на нова наредба, чиято цел е да ограничи катастрофите. 

Хората с диабет или високо кръвно налягане у нас са около 2,5 млн. 

Правилата трябва да влязат в сила от догодина и ще важат при взимане или при подновяване на книжка.

„Има много несъответствия (с европейското законодателство – б.р.). Около 2 млн. души у нас са засегнати от сърдечно-съдови заболявания и около половин милион – от диабет.

За един хипертоник това означава на всеки 3 месеца да се консултира с кардиолог ( и специалист ендокринолог – за хората с диабет – б.ред.) – т.е. това е огромен ресурс. Фондът не осигурява направления за този вид услуга, трябва да сме категорични”, коментира в студиото на „Тази сутрин” по Би Ти Ви д-р Георги Миндов, председател на Дружеството на столичните общопрактикуващи лекари.

„Може да е много хубава наредбата, но изпълнението няма как да се установи. Ами ако човек с диабет минава по пешеходната пътека и получи хипогликемия и предизвика катастрофа? Да спрем хората с диабет да ходят тогава?”, предложи иронично д-р. Румен Богданов, председател на Асоциацията на диабетиците в България.

Наредбата е от 2011 г., през 2016 г. има промяна, това е трета и промяна сега. Сега тази наредба разрешава на хората с някои болести да управляват. Това не означава да се отнеме книжката, а да не се издаде медицинско свидетелство, което казва, че такъв човек не може да управлява”, беше коментарът на бившият директор на КАТ Алекси Стратиев.

„Това е само проект, ще искаме личният лекар да преценява (а не специалисти – кардиолози и ендокринолози – б.ред.). Всеки обаче умишлено може да прикрие заболяването си, защото иначе може да загуби работата си”, коментира Миндов.

„Хората с диабет са с два типа на заболяването – тип 1 (инсулинозависим) и тип 2. Огромната група от хора с диабет тип 2 са на таблетки, не на инсулин, и хипогликемията е много рядко явление при тях” посочи д-р Бoгданов.

„Би могло да има връзка между пътната полиция и компетентните специалисти. Има например и много психично болни хора, които са зад волана”, посочи Стратиев.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари