За първи път от 48 години еврозоната бие САЩ и Китай по икономически растеж

2
"Клубът на еврото" е постигнал 3.5% икономически ръст през 2022 г.
"Клубът на еврото" е постигнал 3.5% икономически ръст през 2022 г.

"Клубът на еврото" е постигнал 3.5% икономически ръст през 2022 г.

Икономиката на еврозоната нараства по-бързо от тези на САЩ и Китай през миналата година, подчертавайки как отшумяващата коронавирусна пандемия продължава да нарушава традиционните модели на глобален растеж, съобщава The Wall Street Journal.

Данните, публикувани от от статистическата агенция на Европейския съюз във вторник, показват, че икономиката на валутната зона е нараснала с годишен темп от 0,5%. Това се изразява в ръст на брутния вътрешен продукт от 3,5% за цялата 2022 г. – по-бърз, отколкото се наблюдава в САЩ и Китай.

Това е необичайно. В продължение на десетилетия трите големи двигателя на глобалната икономика имат относително стабилно класиране: Китай расте най-бързо, следван от САЩ и след това от еврозоната. Всичко това се промени миналата година поради поетапния начин, по който големите икономики се отвориха отново след пандемията.

Данните, публикувани в четвъртък, показват, че икономиката на САЩ е нараснала с 2,1% през 2022 г., което е рязко забавяне от темпа на растеж от 5,9%, регистриран през 2021 г. По-рано този месец китайската статистическа агенция публикува данни, които показват, че втората по големина икономика в света нараства с 3%, спад от 8% през предходната година.

Последният път, когато комбинираните национални икономики, които съставляват еврозоната, растат с по-бързи темпове от тези на Китай или САЩ, е през 1974 г. Икономиката на САЩ обикновено изпреварва европейската през последните десетилетия до голяма степен поради по-бързия ръст на населението и бурния напредък в сектора на технологиите, пише Bloomberg TV Bulgaria.

Миналогодишното необичайно класиране по растеж до голяма степен отразява въздействието на пандемията върху световната икономика, като времето на блокиране и повторно отваряне води до големи колебания в растежа, както и до високи нива на инфлация.

Това е ефект, който едва ли ще продължи. Тъй като Китай изостави политиката си за нулев Covid, той вероятно ще възвърне позицията си на най-бързо развиващата се от трите големи икономически зони. Междувременно войната в Украйна има по-голямо въздействие върху икономиката на Европа, отколкото върху тези на САЩ или Китай, както свидетелства забавянето през последното тримесечие на 2022 г.

2022 г. беше просто странна, странна година“, заяви гуверньорът на Европейската централна банка Кристин Лагард по време на панел на годишната среща на Световния икономически форум в Давос по-рано този месец. „Това не са нормални числа, това не е обичайното класиране“, добави тя.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 6
    1
    Какъв растеж ?
    Цените се покачиха на някои от основни продукти и суровини над 2-3 пъти. Всичко е спекула и надуване на цените ...
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

По статистически данни на НСИ всяка втора жена не желае да бъде ВСЯКА, камо ли ВТОРА

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари