Явор Колев: Нищо в интернет не е скрито

0
Това, че някой се усмихва от другата страна не значи, че е този, за който се представя
Това, че някой се усмихва от другата страна не значи, че е този, за който се представя Снимка: БГНЕС

"Нищо в интернет не е скрито. Тези, които си мислят, че като влязат в мрежата могат да правят каквото си искат и срещу когото си искат, бъркат".

"Има структури, органи, които се грижат денонощно да не се случват такива неща", коментира пред БТА комисар Явор Колев - началник на отдел "Трансгранична организирана престъпност" в ГДБОП.

Интернет дава възможност човек да бъде харесан едновременно от 6 000 души. Но лайкването понякога може да стигне до спирала на изнудване или още по-тежки последствия. Дори някои срещи в реалното пространство след това приключват с тежки криминални престъпления, припомнят от ГДБОП.

Потребителите на Фейсбук са 2,5 милиарда, каза Колев.

"Това, че някой се усмихва от другата страна не значи, че е този, за който се представя. Бъдете внимателни с това, което получавате", напомни комисарят.

Сексуално изнудване и разпространение на клипове

"Основните престъпления срещу деца в мрежата са свързани със сексуално изнудване и с разпространение на материали, съдържащи сексуална експлоатация", коментира комисар Явор Колев. Над 80 случая са разследвани миналата година. При тези на сексуално изнудване обикновено педофилът създава фалшиви профили на момичета и момчета и с тях търси приятелство на малки деца.

Снимките обикновено са от интернет, те лесно се разпознават от специалисти. Лъжливият профил не съдържа много данни, няма много приятели, нито много информация в профила, но човек се подлъгва и приема приятелството, след което започва комуникация - първоначално снимка с по-оскъдно облекло, после без облекло, следва включване на камера.

"Педофилът води разговор с детето, след което го извежда в някоя от комуникационните платформи и го принуждава да се съблича пред камера", разказа Колев. Записаните снимки и видеоклипове се използват срещу детето, като то бива заплашвано, че ще бъдат публикувани на страницата му или ще бъдат разпратени до листата от приятели.

"Целта е да се създава повече материал, който да удовлетворява извратените сексуални потребности на педофила или да принуди детето да приобщи свои приятели в тази дейност", каза Колев. Някои от децата използват сигнализационна платформа на тел. 116 111 или споделят с родителите си, които сигнализират впоследствие.

"Другото много популярно престъпление е свързано с разпространение на материали със сексуална експлоатация на деца. Това са клипове, които педофилите обменят помежду си чрез различни платформи. ГДБОП наблюдава интернет пространството в този тип активност и засича български потребители, които обменят подобно сексуално съдържание", увери комисарят.

Според него през последните години има ръст на този вид престъпност, въпреки полаганите усилия. Това се обуславя от развитието на технологиите, от все по-голямата популярност на интернет платформи, които дават възможност на педофилите да достигат до своите жертви, смята Колев. Тези, които изнудват сексуално възрастни, се стремят да получат материална облага. Процедира се по същия начин.

Комисарят разказа за случай отпреди 4-5 години - педофил е заплашвал с убийство и детето, и родителите. Задържан е 2 седмици след сигнала. "Едни безобидни комуникации в интернет могат да бъдат с много сериозни последици за психиката, за здравето, за самочувствието на едно дете", предупреди Колев.

Голяма ножица между родители и деца

"Съществува голяма ножица между родители и деца", алармира софтуерният специалист Деян Благоев. По думите му родителите са хартиени, децата са дигитални. Още в първите си дни новородените виждат как родителят си играе със своя телефон. Те разбират от бебета, че това е най-важната вещ.

"За децата всичко се случва в интернет, в социалните пространства. Съответно след като родителите не могат да им обяснят правилно как да боравят с тези технологии, се получават грешки", каза Благоев. Затова по думите му е важно родителят да почете малко повече и да образова детето си. Както родителят научава рожбата си да не бърка в контакта, да не пресича на червен светофар, така трябва да покаже на детето как да поддържа профила си, да не приeма всички приятелства.

"Софтуерна компания е изработила приложение, което позволява на родителя да защити телефона или таблета на детето. У нас то е безплатно, на български език е и вече нямат оправдание родителите, че не разполагат с техническото средство", каза Благоев.

"Производителят участва в много кампании в училища, обучава родители. Оказва се, че повечето родители имат въпроси, но ги е срам да ги зададат", допълни софтуерният специалист.

"Много родители не знаят, че под 13 г. не бива тяхното дете да има регистриран профил", алармира експертът от Държавната агенция за закрила на детето Радиона Никова. По думите й твърде вероятно е детето да се регистрира, посочвайки фалшива възраст, но това трябва да се случва със знанието на родителя и да се включат допълнителни защити.

Все по-наложително е родителите да се грижат за своите деца не само в офлайн среда, но и в интернет пространството. Това, че детето е вкъщи и е пред компютъра не означава, че е на безопасно място, обръщат внимание специалистите. Те апелират родителите да създават профилите на децата си и така да ги контролират. Има ситуации, в които липсата на социални умения би могла да обърка децата и да ги изложи на допълнителни рискове, бият тревога експертите. Те обръщат внимание и на колекционирането на приятелства в мрежата.

Източник: Dir.bg
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари