Япония скърби за трагедията от „Фукушима”, но не зачерква ядрената енергетика

0
Японци отправиха молитви със сълзи в годишнината от смъртоносното цунами, което предизвика катастрофата във Фукушима
Японци отправиха молитви със сълзи в годишнината от смъртоносното цунами, което предизвика катастрофата във Фукушима Снимка: AP

Японци отправиха молитви със сълзи в годишнината от смъртоносното цунами, което предизвика катастрофата във Фукушима, но обществената подкрепа за ядрената енергия нараства, тъй като спомените от трагедията през 2011 г. избледняват

Едноминутно мълчание бе спазено в цялата страна в 14:46 ч. месно време, точният момент, когато земетресение с магнитуд 9,0 по Рихтер опустоши североизточна Япония преди 12 години. Това бе четвъртото най-силно земетресение, в регистрирано на Земята.

Подводното земетресение отприщи цунами, което остави около 18 500 мъртви или изчезнали жители и претовари охладителните системи на ядрената централа „Фукушима Даичи”, което доведе до най-тежката ядрена катастрофа след Чернобил. Всички ядрени реактори на Япония бяха изключени след бедствието и по-голямата част все още не работят, припомни БГНЕС.

Но глобалната енергийна криза, предизвикана от войната в Украйна, доведе до скок на сметките за електричество в Япония, насърчавайки правителството да настоява за рестартиране на реакторите. Проучванията показват, че обществените възгледи в полза на ядрената енергия се засилват.

В събота телевизионни кадри показаха хора, загубили близки от цунамито, да полагат цветя, да отправят молитви и да се покланят пред гробовете. „Здравейте момчета, изминаха 12 години“, каза пред обществената телевизия NHK 73-годишният Фумико Сугавара, говорейки пред гроба на най-близките си, включително на съпругата си. Той е жител на град Кесеннума, който направо бе сплескан със земята, когато невижданите цунамита се стовариха върху брега.

Няма смъртни случаи, пряко приписани на ядрената авария, след която около 165 000 души напуснаха района доброволно или със заповед за евакуация. Повечето райони около централата оттогава са обявени за безопасни след обширна работа по обеззаразяване, но много бивши жители предпочитат да не се връщат.

Тъй като Япония сега е изправена пред най-сериозната си енергийна криза от десетилетия, правителството иска да ускори съживяването на своята ядрена индустрия.

Промяна на мненията

Премиерът Фумио Кишида призова 7-те реактора, одобрени от надзорния орган за ядрена безопасност на Япония, да възобновят дейността си и нацията да обмисли изграждането на реактори от „следващо поколение“ с нови механизми за безопасност. Последните проучвания на общественото мнение от големите вестници Asahi Shimbun и Yomiuri Shimbun показват, че мнозинството от хората подкрепят рестартирането на реакторите за първи път от 2011 г. „Правителството ще продължи да ръководи усилията за безопасно и стабилно извеждане от експлоатация на централата „Фукушима Даичи”, което е от решаващо значение за възстановяването“, каза Кишида на възпоменателната служба във Фукушима. Наша отговорност е да насърчаваме усилията за изграждане на държава, която да е устойчива на бедствия. Недоверието към ядрената енергия все още е дълбоко сред активистите, които обвиняват TEPCO, оператора на централата във Фукушима, в пропуски на безопасността. През януари Върховният съд на Токио потвърди оправдателната присъда на трима бивши ръководители на TEPCO, като отново ги оправда за професионална небрежност във връзка с бедствието.

Но в отделна гражданска присъда миналата година триото - плюс още един бивш служител - бяха осъдени да платят колосалните 13,3 трилиона йени (97 милиарда долара) за това, че не са предотвратили инцидента. Смята се, че огромната сума за обезщетение е най-голямата досега в историята на японското гражданско правораздаване, макар адвокатите да признават, че тя надхвърля способността на ответниците да плащат. Правителството също така планира да започне тази година изпускането в морето на над един милион тона пречистена вода от засегнатата централа във Фукушима. Комбинация от подпочвени води, дъждовна вода, която се просмуква в района, и вода, използвана за охлаждане, се филтрира, за да се отстранят различни радионуклиди. Тя се съхранява в резервоари, но мястото за тях свършва. Планът за освобождаване на вода е одобрен от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), но среща твърда съпротива от местните рибарски общности и съседните страни.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари