Япония започва пробно отстраняване на ядрени отпадъци от АЕЦ "Фукушима"
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 2
Страната започна преди години да изхвърля радиоактивни води от реактора в Тихия океан
Операторът на засегнатата японска атомна електроцентрала "Фукушима Даичи" обяви, че тази седмица ще изпрати специализирана сонда в един от повредените реактори. Целта на мисията е пробно отстраняване на част от радиоактивните отломки, останали след инцидента през 2011 година. Това ще бъде важна стъпка в дългия процес на извеждане на централата от експлоатация.
Токийската електрическа компания Терсо, която управлява централата, има амбицията да извлече малка проба от около 880 тона радиоактивни отпадъци, които се смятат за разположени в реакторите. Тези отпадъци са изключително опасни, което налага използването на специализирани технологии и роботи за достъп и манипулация.
Очаква се пробата, която ще бъде извлечена, да предостави ключова информация за състоянието на вътрешността на реакторите и техните радиоактивни материали. Това ще бъде от съществено значение за бъдещите стъпки към извеждането на централата от експлоатация и ще помогне на учените и инженерите да разберат по-добре предизвикателствата, които предстоят.
"Ще продължим внимателно, като поставим безопасността като наш най-голям приоритет", заяви представител на Терсо, цитиран от АФП.
Радиоактивните отломки вътре в реакторите имат толкова високи нива на радиация, че Терсо трябваше да разработи и внедри специализирани роботи. Тези роботи, проектирани да функционират в екстремни условия, са ключови за успешното завършване на операцията.
Извличането на радиоактивните отпадъци от атомната централа "Фукушима Даичи" се счита за едно от най-плашещите предизвикателства в проекта за извеждане от експлоатация, който ще продължи десетилетия. В деня на катастрофата - 11 март 2011 година - три от шестте реактора на централата работеха, когато мощно цунами удари Япония. Вълната разруши охладителните системи на реакторите и доведе до разтапяне на ядреното гориво, което предизвика най-голямата ядрена катастрофа след Чернобил.
След инцидента, в трите работещи реактора горивото се разтопи и смесено с други материали се втвърди в това, което днес се нарича „отломки от гориво“. Тези силно радиоактивни отпадъци представляват сериозна заплаха и тяхното безопасно извеждане е сред основните задачи на Терсо.
През февруари тази година, Терсо предприе поредица от подготвителни стъпки, изпращайки два мини-дрона и робот с форма на змия в един от реакторите. Това беше част от планирането за текущата задача по отстраняване на отломките. Най-новата сонда, оборудвана с роботизирана ръка, трябва да прекара около седмица в реактора, за да достигне до радиоактивните отломки. Очаква се, че пробата ще бъде извадена и анализирана през следващия месец.
Операцията по извеждане от експлоатация на Фукушима продължава, като Япония вече започна преди почти година да изхвърля отпадъчните води от централата в Тихия океан. Тази стъпка доведе до дипломатически напрежения с Китай и Русия, които наложиха забрани върху вноса на японски морски дарове. Въпреки това, Япония твърди, че изхвърлянето на водата е безопасно, а това мнение е подкрепено и от Международната агенция за атомна енергия към ООН.
Докладвай този коментар за нередност
×МААЕ винаги : е съгласна, щом е в неин интерес.Какво тук значат някакви си хора, които ще ядат радиоактивни продукти. За ООН пък изобщо какво да кажем, освен: излишна формална организация с многообещаващо име.
Докладвай този коментар за нередност
×До Япония: Изхвърляте ги в Тихият Океан,както системно изпускате радиоактивна вода.