Вторият реактор за АЕЦ "Белене" пътува към България

0
Първият корпус на реактора за АЕЦ "Белене" бе изпратен през февруари 2017 г.
Първият корпус на реактора за АЕЦ "Белене" бе изпратен през февруари 2017 г. Снимка: Reuters

Вторият реактор, изработен за строежа на спряната АЕЦ "Белене", вече е изпратен към България, съобщи в понеделник производителят му - Ижорските заводи, които са част от руската група "Обединени машиностроителни заводи" (ОМЗ).

Информацията за успешното изпращане на последната част от оборудването за ядрения проект идва дни след като в София бяха представители на руската "Росатом" да обсъдят с премиера Бойко Борисов бъдещия договор за консервация и съхранение на специфичното оборудване и начините за оползотворяване на двата реактора. Макар още в началото на лятото шефът на "българския енергиен холдинг" Петьо Иванов да съобщи, че офертата на руснаците за консервацията е прекалено висока и се преговаря за намаляването й, сега енергийният министър Теменужка Петкова обясни, че още оферта не била давана, а се правели разчети за дейностите и разходите по съхраняването на оборудването, което се целяло да не е дългосрочно.

Петкова посочи още, че до края на 2017 г. при всички положения ще има яснота дали ще се рестартира проектът за ядрения строеж, прекратен с правителствено и парламентарно решение през март 2012 г. Тя дори не изключи възможността "Росатом" да бъде поканен за инвеститор, нещо което руският концерн предложи преди седем години, по последно заяви, че при възобновяване на АЕЦ "Белене" ще участва само като сторител.

От Ижорските заводи съобщават, че в съответствие с техния договор за изработка на оборудването за АЕЦ "Белене", сключен през 2008 г., са произведени два комплекта реакторно оборудване за българската АЕЦ. Оборудването включва два корпуса за атомни реактори, вътрекорпусни устройства, връхни блокове, компенсатори на налягането, хидроакумулатори на системата за активно охлаждане на активната зона на реактора, хидроакумулатори на системата за пасивно заливане на активната зона на реактора, възли на главния циркулационен тръбопровод и друго оборудване за първи контур.

От момента на приключване на изработването, оборудването се е намирало на отговорно съхранение в предприятието. В края на 2016 г. българската страна проведе инспекция на оборудването. Изпращането на оборудването от цеховете на Ижорския завод към морското пристанище на Санкт Петербург за по-нататъшно транспортиране в България започна през януари 2017 г. Първият корпус на реактора за АЕЦ "Белене" бе изпратен през февруари 2017 г., а през март тогавашният служебен министър на енергетиката Николай Павлов обяви, че то вече е пристигнало на площадката на АЕЦ "Белене" край Дунав.

Ижорските заводи са основани още през 1722 г. с указ на Петър I, като днес са съвременно машиностроително предприятие, проектиращо и изработващо оборудване за АЕЦ, химически и петролен инженеринг. Те са част от публичното акционерно дружество ОМЗ (Група Уралмаш-Ижора), в което основен акционер е "Газпромбанк". ОМЗ има производствени площадки в Русия и Чехия.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари