Всяко шесто дете с двойка по математика на матурите за четвъртокласници
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 5
Четвъртокласниците имат по-добри познания по български език и литература
Почти всяко шесто дете е с двойка по математика, показват резултатите от матурите след 4 клас. Забелязва се и обедняване на речника на учениците. Въпреки това общият резултат от изпитите е сравнително висок, посочват от Министерството на образованието. Но ще излязат и с анализ на оценките.
Четвъртокласниците имат по-добри познания по български език и литература отколкото по математика, показват резултатите от т.нар. малки матури. Средният резултат по български е 5, а по математика – 4.
"Бях на матурата и съм доволен от българския, че имам шестица, но от математиката нещо не съм доволен, майка ми казва, че нещо съм ги оплескал", сподели четвъртокласникът Любчо пред Bulgaria ON AIR
Резултатите показват, че не само Любчо се е затруднил със задачите по математика. С двойки са 17 % от децата.
По български език пък се забелязва обедняване на речника на децата. Цели 88% от тях например не могат да обяснят значението на думата „пожарникар“, сочи анализът на образователното министерство. Г-жа Минкова от 119-о училище в София не е съгласна с тези изводи.
"Достатъчно работим четене с разбиране, достатъчно книги се четат лятото, достатъчно текстове имаме по четене, аз не съм забелязала такива дефицити", посочи Екатерина Минкова.
В сравнение с 2021 г. при тазгодишните средни стойности се наблюдава лек спад в резултатите от националното външно оценяване. Този випуск четвъртокласници имаха три поредни години онлайн обучение заради пандемията от Ковид-19, което също е оказало влияние.
"Очевидно има проблем с математиката, но трябва да се каже точно какъв е и как трябва да бъде решен. Тази задача как да бъде променена учебната програма ще бъде работена през лятото", заяви просветният министър акад. Николай Денков.
До края на юни трябва да бъдат готови докладите от експертните комисии, които да посочат къде точно са проблемите в учебните програми и какво би трябвало да се промени.
Докладвай този коментар за нередност
×В.П.: Евгения Костадинова е в МОН от1994 година ! Такива като нея и Янка Такева,връстнички на баба Илиица, ръководят нещастното ни образование ! И тоя ''Бухенвалдски манекен''- Денков ,уж шеше да ''реформира'' нещо ! Грънци ! Дай пари на даскалите, пък за знанията им- после!
Докладвай този коментар за нередност
×Който и да е: Нещо сте в грешка... Пожарникар е бивш министър-председател.
Докладвай този коментар за нередност
×Оффф: "Цели 88% от тях например не могат да обяснят значението на думата „пожарникар“". И понеже ми се мерна нейде из новините мнението на някаква "професорка", че децата масово отговаряли, че "пожарникар е този, който гаси огън", но според нея това не било правилно защото "не всеки, който гаси огън е пожарникар" ?!?!?! Ти да видиш професорска мисъл! Става дума за деца на 10 години! Каква друга дефиниция за пожарникар се очаква да дадат? Може би нещо от рода: "Пожарникар е биологична единица от рода хомо-сапиенс, обучена да овладява неочаквани термични инциденти, използвайки физични принципи и възползвайки се от постиженията на съвременната химия".
Докладвай този коментар за нередност
×до 1: Като ти гледам правописа си завършил някакво даскало за деца с ментални проблеми.
Докладвай този коментар за нередност
×colibri: Четенето с разбиране го имаше и по соца. Нека не упрекваме децата-живеят по-вече във виртуален свят. Резултатите по математика са недобри още от соца-просто материалът е по- сложен за децата. Аз учих по метода на проф.Фол и подобните му,но все още се ползвам от знанията,придобити от това време.Надграждам знания и умения, които не са особено полезни-все още чета различни книги, слушам музика,обичам хората около мен.Другият професор беше Сендов-неговото мото-математиката е навсякъде!