Време е за засаждане на фъстъците
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
У нас най-отглежданите сортове фъстъци са Садово 2609 и Калина
Фъстъците са топлолюбива, светлолюбива, влаголюбива, късна пролетна окопна култура, пише Български фермер. Те имат дълъг вегетационен период (средно 150 дни от датата на поникване).
Фъстъците залагат и формират плодовете си в почвата. За отглеждането им са подходящи леките, добре аерирани, структурни, алувиално-ливадни и ливадно-канелени почви.
Сеитбата на фъстъците се провежда обикновено в края на април-началото на май, когато температурата на почвата в 10сm почвен слой се е повишила над 14-15°С. Сеитбата се извършва редово при междуредово разстояние 70см и вътре в реда – 15сm. Семената се засяват на дълбочина 5-8сm, а при по-тежки почви – на дълбочина 5-6сm. Сеитбената норма е от 6-7кg/дка до 7-9кg/дка в зависимост от абсолютното тегло на семената (8000-10000 семена на декар).
При наличие на достатъчно почвена влага фъстъците поникват след 14-15 дни. Те встъпват във фаза цъфтеж 30-35 дни след фаза поникване. Цъфтежът продължава от 2 до 3 месеца (от 70 до 90 дни), а при късните сортове - до прибиране на културата. Цветовете се отварят сутрин. До вечерта оплождането приключва и цветовете прецъфтяват и изсъхват. На върха на цветната дръжка се намира образование - гинофор с оплодените семепъпки. Впоследствие гинофорът се удължава, извива надолу и забива в почвата на дълбочина 8-10сm, където протича образуването на плода и семената. Извън почвата гинофорът не образува плод. Тази особеност налага провеждане на качествена агротехника (почвообработки, загърляне и др.).
Основната обработка (оран на дълбочина 28-30сm) на площите предвидени за отглеждане на фъстъци се провежда през есента, след прибиране на предшественика (пшеница , ръж, овес, царевица, слънчоглед, бостан, цвекло и др.). През пролетта се извършват предсеитбени обработки. Те включват брануване, култивиране (на дълбочина 12-16см) и заравняване на почвата.
С основната обработка се внасят минералните торове - 40-50кg/дка фосфорни и при необходимост – 10-15 кg/дка калиеви торове. Азотният тор (25-30кg/дка амониева селитра) се внася на два пъти – след поникване на фъстъците и в началото на цъфтежа. При фъстъците не се препоръчва торене с оборски тор.
В началните фази от вегетацията на фъстъците и през междуфазния период цъфтеж - формиране на плодовете растенията са с високи изисквания към влагата в почвата. През тези периоди нивото на почвените влагозапаси трябва да се поддържа над 75% от ППВ. При дефицит на влага цъфтежът на фъстъците се преустановява, което се отразява неблагоприятно на добива.
След поникване на семената и очертаване на редовете се извършва първото междуредово окопаване. През вегетацията се провеждат 3-4 междуредови обработки и 2-3 вътре в реда.
След прецъфтяването на долните съцветия фъстъците се загърлят.
Първото загърляне се извършва в края на юни-началото на юли, второто – през втората половина на юли, а третото – в края на първото десетдневие на август.
Фъстъците се отглеждат при поливни условия. Първата поливка се извършва в началото на цъфтежа, през юни, а следващите – през две-три седмици. Поливките се прекратяват в средата на август. Късните поливки удължават вегетацията на фъстъците и често са причина за покълване на семената.
Процесът на зреене при фъстъците не протича едновременно, а с последователността на цъфтежа. Реколтата обичайно се прибира през втората половина на септември.
У нас най-отглежданите сортове фъстъци са Садово 2609 и Калина. Нови високопродуктивни българските сортове са Росица, Орфей и Кремена.
Фъстъците се нападат от редица болести: брашнеста мана, кафяви листни петна, вертицилийно увяхване, склероцийно гниене, сиво гниене и др.. Един от важните неприятели по фъстъците е червеният паяжинообразуващ акар. Подходящи акарициди срещу този вредител са: Диабло СК – 0,015%, Ширудо – 0,02% (валиден до 01.08.2024), Шоши – 0,02%, Реквием Прайм – 0,5% и др..