Враца е на второ място по заплати след София

0
Средната брутна заплата в столицата е 2571 лева, а в Русе - 1519 лева
Средната брутна заплата в столицата е 2571 лева, а в Русе - 1519 лева Снимка: Dunavmost

Средната брутна заплата в столицата е 2571 лева, а в Русе - 1519 лева

София остава недостижим лидер по заплати, но няколко иначе бедни области правят впечатление с високите доходи в отделни фирми и сектори. В края на годината подредбата на областите по доходи се размества, вероятно благодарение на практиката да се дават годишни премии в някои структуроопределящи фирми за съответната област. Това показват данните на НСИ за средната работна заплата по области за последните три месеца на годината, предаде вестник СЕГА.

През последното тримесечие на 2022 г. средната брутна заплата в столицата е била 2571 лв. Сравнение със същия период на 2021 г. показва, че заплатата в София се е увеличила със 17,2%. Традиционно София се следва по заплати от Софийска област, Варна и Стара Загора. В края на годината обаче напоследък на второ място изскача Враца, където през последното тримесечие средната брутна заплата е достигнала 1822 лв. Третата в тази класация - област Варна, отчита 1747 лв. средно възнаграждение. След нея идва Софийска област с 1733 лв. На пето място е област Стара Загора с 1697 лв. средно възнаграждение. Челната шесторка се допълва от Пловдив с 1620 лв. средна заплата.

Средното възнаграждение е около и над 1500 лв. в няколко области - Габрово (1539 лв.), Русе (1519 лв.), Бургас (1506 лв.), Шумен (1485 лв.), Перник (1483 лв.), Разград (1479 лв.), Пазарджик (1477 лв.). На другия полюс са няколко области, които не успяват да постигнат 50% от средната заплата в София. На дъното от известно време насам е Благоевград с 1237 лв. средна заплата за последното тримесечие на 2022 г. Следват Кюстендил с 1251 лв., Видин с 1256 лв., Смолян (1265 лв.), Хасково (1266 лв.), Силистра (1343 лв.), Сливен (1366 лв.), Добрич (1375 лв.), Монтана (1379 лв.), Кърджали (1380 лв.).

Увеличението на средната заплата в сравнение с края на 2021 г. е двуцифрено число за всички области без две - Добрич (9,5%) и Търговище (7,6%). За ориентир в бедните области нивото на доходите се дърпа напред главно от административното увеличение на минималната заплата, която миналата година бе вдигната веднъж от 1 април - от 650 на 710 лв., което е малко над 9%.

Футболисти срещу програмисти

Вглеждане в регионалните статистики показва любопитни щрихи. В по-бедните области често водещи по доходи са учителите, които почти догониха по заплата заетите в сектор "Държавно управление" - така е в Сливен и Търговище например. В някои райони да си финансист или застраховател означава да си на върха по доходи - така е във Варна, Велико Търново, Ямбол. В други обаче означава точно обратното - да си на дъното, както е във Враца, където този сектор е при "Хотелиерство и ресторантьорство" с най-ниски доходи.

Не само в София ИТ секторът е основен двигател на високите доходи. Той дава най-високи заплати и в Габрово - 3597 лв. за последното тримесечие на 2022 г. В Пловдив също най-добре платени са програмистите - 3452 лв. средна заплата.

Очаквано във Враца най-високи заплати получават заетите в енергетиката, благодарение на АЕЦ "Козлодуй" - колко точно високи не се обявява, тъй като данните са конфиденциални. Също тъй очаквано е, че в Разград най-високо платеният сектор малко необичайно е "Култура, спорт и развлечение" благодарение на ФК "Лудогорец". Регионалните прессъобщения не са изчерпателни, но годишната статистика показва, че тези футболисти са на първо място по доходи за всички сектори в цялата страна - последните данни са за 2021 г. и според тях годишната заплата в този сектор в Разград е 70 402 лв. За сравнение, втората група по доходи в цялата страна - заетите в ИТ сектора в София, имат 48 551 лв. годишна заплата за 2021 г.

Изключително интересен случай е Добрич. Там в Сектор "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива” за последното тримесечие на 2022 г. е отчетена средна заплата от 5154 лв. Същият сектор е на първо място по доходи и в област Русе, но там средното възнаграждение за тези работещи е 2189 лв. В Плевен също това е най-добре платената работа, но се заплаща средно с 2294 лв. Тук също липсват подробни данни за всички области, но справка в годишната статистика за 2021 г. показва, че Добрич е на първо място в страната по заплащане в този сектор - 39 291 лв. средна годишна заплата (за няколко области обаче данните са поверителни).

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари