Внезапно почина американска актриса носителка на "Оскар"
- Редактор: Антония Петрова
- Коментари: 0
Американската актриса и носителка на награди Оскар Златен глобус и Еми Пати Дюк е починала на 69-годишна възраст, предадоха световните информационни агенции, позовавайки се на агента й Мичъл Стъбс, съобщи БТА.
Причината за смъртта й е сепсис вследствие на спукване на червата.
Родена Ана Мари Дюк на 14 декември 1946 г. в Ню Йорк, бъдещата звезда започва кариерата си в телевизионни реклами.
В края на 50-те години на миналия век Дюк се превъплъщава в ролята на незрящата и глуха Хелън Келър в бродуейската постановка "Чудодейката".
Пиесата е вдъхновена от автобиографията "Историята на моя живот" на писателката Хелън Келър.
Същата роля в екранната версия от 1962 г. носи на 16-годишната Пати Дюк награда Оскар за най-добра актриса в поддържаща роля. Във филма Дюк си партнира с Ан Банкрофт, която печели най-престижното отличие за ролята на Ани Съливан, учителката на Хелън Келър. Години по-късно Пати Дюк се превъплъщава в образа на Ани Съливан в телевизионна версия на "Чудодейката". Изпълнението й е отличено с награда Еми.
През 1963 г. прави пробив в телевизията със ситуационната комедия "Шоуто на Пати Дюк". През 1965 г. записва името си в историята като звездата на "Били" - първия филм, продаден на телевизионна мрежа.
Дюк е позната на зрителите с роли в продукции като "Долината на куклите", "Аз, Натали", "Бавачката", "Нищо особено", "Хавай 5-0". В началото на 80-те години на миналия век е избрана за президент на американската Гилдия на филмовите актьори.
Пати Дюк е издала две автобиографични книги, разказващи за борбата й с маниакалната депресия. По първата от тях, "Наричайте ме Ана", през 1990 г. е заснет телевизионен филм, в който Дюк играе самата себе си.
Пати Дюк се е женила четири пъти. Майка е на актьорите Шон и Макензи Астин.
Русе почете паметта на героя от Кербала
Зимна приказка на връх Шипка
Светофари регулират трафика на Дунав мост
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници