Виктор Епщайн си призна за 2,2 млн. лв. укрити данъци
- Редактор: Dunavmost
- Коментари: 1
Русенският милионер, строителен предприемач и бивш общински съветник Виктор Епщайн неочаквано признал, че е спестил 2 241 909 лв. данъци, научи "Труд".
"Разследването за сумите, които той дължи на държавния бюджет, трябва да докаже прането на пари в особено големи размери - към 52 млн. лв.", заявиха от окръжната прокуратура. Делото се води срещу неизвестен извършител от 4 години. Предстои по него Епщайн да бъде привлечен като обвиняем.
Запори на сметки в 7 банки
Укритите 1 483 781 лв. ДДС и 758 128 лв. корпоративен данък от фирма на Епщайн са открити при съвместна проверка на данъчните власти, полицията и прокуратурата в Русе. Последвалата ревизия на НАП е потвърдила невнесените налози.
Според подадените декларация и годишен отчет за дейността на фирмата, тя не е имала дейност през 2009 г. и не дължи данъци. Разнищената документация показала точно обратното. За да се обезпечат дължимите суми към държавния бюджет, са блокирани фирмени сметки на Епщайн в 7 банки.
"Срещу Епщайн има запори и дело за конфискация на активи за 61 848 397 лв. от комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, по което ще участва и прокурор", напомниха от Съдебната палата в Русе. Процесът ще се гледа в Софийския градски съд, тъй като част от запорираните имоти са в столицата. Милионерът е заплашен да остане без десетки имоти, автомобили и банкови авоари.
1000 страници опис
Осем месеца бяха нужни на експертите от комисията за конфискация на незаконно имане да опише състоянието на Епщайн.
В доклада от 1000 страници бяха включени 3 апартамента в столичния кв. "Лозенец", 5 апартамента в Русе, 3 снек-бара, 9 магазина за хранителни стоки в дунавския град, 2 мандри с постройки в град Ветово и село Семерджиево, три дворни места с построени и незавършени жилищни кооперации, както и 6 имота с административни сгради плюс над 33,5 млн. лв. от продажби на имоти. Освен това - 11 леки автомобила, включително и от марките "Ферари" и "Порше", заедно със сумата от 1 353 746 лв. от продажба на 32 коли и 2 камиона. По 89 депозитни сметки са открити 1 913 954 евро.
Частен съдебен изпълнител вече разпродаде част от запорираното богатство на Епщайн, който беше осъден и излежа 2-годишна присъда за тежка катастрофа с 2-ма убити и 4-ма ранени край Провадия през 2008 г.
В края на 2010 г. бившият русенски общинар и съветниците Тодор Тодоров и Николай Станчев бяха осъдени за поискани 15 000 лв. подкуп от местен бизнесмен. След споразумение с прокуратурата тримата получиха по 2-годишни условни присъди с 4-годишен изпитателен срок.
Сделки "на зелено"
Двама клиенти на предприемача го осъдиха да им върне съответно 147 000 и 8600 евро за предплатени апартаменти "на зелено" в новопостроена кооперация в Русе. Десетки завлечени купувачи с предварителни договори пък чакат да узаконят нотариално предплатени жилища. Други пък вече изгубиха апартаменти и офиси в кооперация на Епщайн, продадена на търг. Заради случая с пострадали клиенти на Епщайн преди 2 години омбудсманът Константин Пенчев постави въпрос за законодателни промени, които при конфискация да гарантират интересите на добросъвестните купувачи.
Защитната позиция
Виктор Епщайн твърди, че имуществото му не е престъпно и въобще не възлиза на близо 62 милиона, каквото е заключението на експертите. Според него по нотариални актове имотите му са около 4,5 млн. лв., а за 15 години общите приходи от бизнеса му са 42 млн. лв., а разходите - 38 млн. лв. Епщайн смята, че има данъчни "недоразумения", но те идвали от предварителни договори, по които вече били взети пари, но без окончателни сделки. Обяснява, че след финализирането законът му позволява да ги декларира със закъснение и да плати налозите с наказателна лихва.
"Бизнесът ми е бил прозрачен, сигурно не съм декларирал данъци за някои сделки", признава Епщайн.
За него друга част от грешката идвала и от това, че вещите лица са включили в оценката като негови такива жилища, които вече са продадени и са собственост на други хора.
"Даже не знам какво означава пране на пари", възкликва предприемачът. Според него нямало как да узаконява пари от други сделки чрез строителство и магазини, щом през всичките години се е разплащал по банков път, с данъчни фактури, с регистрирани касови апарати и спазвал изискванията на ревизорите от НАП.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...