Видове терапии при проблеми с психиката
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
![Добре е да търсим помощта на специалисти Добре е да търсим помощта на специалисти](/snimka/202304/728_416/24b8320873554fd1850b8a1dde9c3e2f.jpg)
Добре е да търсим помощта на специалисти
За проблемите, които засягат психичното ни здраве, трябва да потърсим помощ от специалист, предава NOVA. В тази област обаче експертите обикновено са рядкост и са много различни. Някои от тях са твърде убедени в своите концепции за лечение.
Едно от важните неща е терапевтът да включва личната ситуация в терапията и внимателно да проверява дали тя отговаря на проблема на пациента.
Терапиите се предлагат от психологични психотерапевти, медицински психотерапевти, психиатри и алтернативно практикуващи психотерапевти. Последните са лицензирани да практикуват психотерапия. Често обаче няма предписано и еднообразно обучение за тях. А това, според критиците, е грешка.
Психологичните психотерапевти имат най-широко обучение. Те нямат право да предписват психотропни лекарства. Целта на тези експерти е да помогнат за психичното здраве чрез психотерапевтични методи.
Съществуват много форми на терапия. Една от тях е аналитичната. Тя връща пациентите в детството, в сънищата и в подсъзнанието им. По този начин се отработват дълбоки блокажи и травматични преживявания. Тази терапия може да бъде полезна, например - в случай на депресия. При този вид терапия се говори много и преди всичко от пациента.
При поведенческата терапия става дума за отучване от вече наложено поведение. Това е полезно в случай на тревожност или хранителни разстройства. Пациентът се научава да се изправя конкретно пред проблема си чрез ролеви игри.
При всеки вид терапия ключово е вътрешното усещане. Важно е как се чувства пациентът по време и особено след сесията. У него трябва да остава усещането, че е разбран.