Възраждане: Поставиха под заплаха сигурността на АЕЦ Козлодуй

1
Новото гориво на „Уестинхаус“ предизвиква тревога
Новото гориво на „Уестинхаус“ предизвиква тревога

Новото гориво на „Уестинхаус“ предизвиква тревога

През май 2024 г., по време на Планов годишен ремонт (ПГЕ) са инсталирани 44 топлоотделящи касети (ТОК) в активната зона на пети Енергоблок (ЕБ) на АЕЦ „Козлодуй“. С това действие се компрометира модернизацията на 5 ЕБ, тъй като до този момент активната зона е заредена с ТОК на ТВЕЛ, подразделение на „Росатом“. С това гориво до настоящия момента се достигаха 104 % мощност, която се очаква да не може да бъде достигната с новото гориво.

Новото гориво се доставя от „Уестинхаус“ и има следните недостатъци:

- ТОК на „Уестинхаус“ имат по-малка дълбочина на изгаряне, която дълбочина на изгаряне съответства на дълбочината на изгаряне, която е използвана в ТОК тип ТВС-М, които са прилагани в АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД през 2003. По този начин се компрометира модернизацията на 5 и 6 ЕБ, защото вследствие на по-малката дълбочина на изгаряне няма как да се достигнат 104 %. Това означава, че икономическият ефект ще бъде по -малък, което обезсмисля инвестицията в новото гориво.

- Горивото на „Уестинхаус“ е престояло от 2019 до 2023 г. в Република Чехия. Там 6 броя ТОК на „Уестинхаус“ са били поставени експериментално за една четиригодишна кампания на горивото в активната зона на ВВР – 1000. След престоя на горивото до 2023 г. Чешката република не се наема да сключи договор с „Уестинхаус“ за гориво от този тип, а продължава договора за гориво на шестте си реактора тип ВВР с ТВЕЛ.

Този факт буди подозрение, защото в АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД се въвежда горивото на „Уестинхаус“ на база радиофизичните разчети на горивото от престоя в чешката АЕЦ. Тоест България взима препоръка от експерти, които не са продължили да използват горивото, за което гарантират. Това поставя под въпрос и истинността на данните от Република Чехия.

Ядреното гориво се прилага под формата на таблетки, поместени в топлоотделящи елементи (ТОЕ), които са съставна част от топлоотделящата касета (ТОК). В случая с „Уестинхаус“ съществуват опасения, че здравината на топлоотделящия елемент е под въпрос, тъй като този тип касета вече е използван в Украйна, където реакторите, които работят с него, работят на понижена мощност, за да не се наруши целостта на стената на топлоотделящия елемент. Това означава, че или реакторите на АЕЦ „Козлодуй“ ще работят на по-ниска мощност, максимум 70 % и ще се произвежда по-малко ток, или рискуваме да бъде нарушена целостта на топлоотделещия елемент, което би могло да бъде много опасно.

Причината за това е, че точно топлоотделящият елемент възпрепятства попадането на радиактивни елементи от деленето в топлоносителя и предпазва от отделянето им в атмосферата. Нарушаването му е предпоставка за ядрен инцидент, от който последствията могат да бъдат пагубни, както за служителите така и за целия български народ.

Здравината на ТОК на „Уестинхаус“ е под въпрос, защото при евентуална аварийна ситуация, като например изключване на главна циркулационна помпа трябва да сработи аварийна защита. Органът на системите за управление и защита – кластерите, трябва да паднат под собствената си тежест върху главата на касетата. Вследствие на този удар главата на касетата може да бъде компрометирана, както вече се е случвало в украинските АЕЦ с този тип ТОК. По отношение на здравината на ТОК на „Уестинхаус“ е използвана оценка на компания ISRN, подпомагаща регулаторния орган на Франция – държава, която сама не използва гориво на „Уестинхаус“, а продължава да купува руско гориво въпреки санкциите, които държи да бъдат налагани на Руската Федерация.

Касетата на „Уестинхаус“ е под въпрос, тъй като тя е разработка на ТВЕЛ, заимствана от „Уестинхаус“, за което между двете компании текат съдебни дела. Причината е, че ТВЕЛ притежава патента за този тип ТОК, който е тяхна разработка от преди 20 г., а днес е приложена от „Уестинхаус“ изцяло заимствана от старата разработка на ТВЕЛ.

АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД е най- проверяваната АЕЦ в Европа и света. Използването на този тип гориво на „Уестингхаус“ с гореизброените недостатъци може да доведе освен до аварийна ситуация и до затваряне на централата.

При евентуален подобен развой на събитията, България би могла да унищожи ядрената си енергетика и от износител на ток да се превърнем във вносител. Например, съседна на нас Турция има програма за развитие на ядрената енергетика, която се проявява в строителството на 4 АЕЦ с 4 енергоблока всяка, тоест 16 реактора, които се изграждат съвместно с „Росатом“. Ето още една опасност да станем енергийно и икономически зависими от съседна Турция, защото без енергетика няма икономика.

Ето защо призоваваме всички български граждани на 9 юни да излязат и да гласуват с номер 12 за „Възраждане“, за да спасим българската енергетика.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 5
    1
    Имам право да знам
    Истина ли е това.Периодът на полуразпад на горивото навярно е спаднал.Тук пишеха разни физици,що не пишат сега?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари