Важно! Как да се предпазим от Ебола?
- Редактор: Мария Попова
- Коментари: 0
Би Би Си споделиха няколко съвета на лекарите за защита от заразата от ебола.
Не докосвайте нищо!
Ебола се предава чрез пряк контакт със заразени телесни течности. Кръвта, жлъчен секрет и слюнката могат да предават и разпространяват смъртоносния вирус. Роднините на пациентите и здравните работници са най-застрашени от заразяване. Затова при съмнение за заразяване с ебола, физическия контакт трябва да се ограничи напълно, а хората да се защитят с пълно покриване с дрехи и да бъдат поставени в изолирани помещения. Вирусът не може да премине през защитни ръкавици, маска, очила, гумени ботуши, каквито използват здравните работници в Африка. Те обаче сменят облеклото на всеки 40 минути. Обличането на оборудването продължава 5 минути, а свалянето около 15. Смяната на облеклото е много рисков момент, защото е задължително тялото се дезинфекцира с хлор.
Пазете очите!
Ако заразени капки се допрат върху кожата, те трябва да се промият незабавно с вода и сапун или алкохолен дезинфектант. С очите обаче е различно. Капките течност при кихане могат да влизат директно в тях и да внесат вируса в организма. Опасни зони са лигавицата на устата и вътрешната част на носа.
Спазвайте идеална хигиена!
Един от най-тежките симптоми на ебола е кървенето. Пациентите могат да прокръвят от очите, ушите, носа, устата и ректума. Кръв може да има и в изпражненията и при повръщане. Лошата хигиена носи едни от най-високите рискове за инфекция. Мръсните дрехи трябва да бъдат незабавно изгорени. Медицинско оборудване трябва да се дезинфекцира непрекъснато. Рискове крият и миниатюрните капчици, които могат да паднат на повърхността на мебелите. Медицинската сестра, която наскоро се зарази с ебола, докато се грижи за двама пациенти в Испания, влязла два пъти в стаята на един от тях – да се грижи за него и да дезинфекцира стаята след смъртта му. И двата пъти тя носила защитен костюм. Въпреки това заразата е успяла да проникне. Структурата на вируса се уврежда от вода и сапун, или от алкохол, които трябва да се използват по време на почистването.
Използвайте предпазни средства!
Като цяло, ако пациентът се възстанови от ебола и изследванията покажат, че организмът е чист, няма риск той да зарази някого. Вирусът обаче може да остане жив в семенната течност на мъжете до три месеца след оздравяването. Затова лекарите препоръчват болните да се въздържат от акт или да използват презервативи в продължение на три месеца.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...