Васил Пиронков: 80% от автобусите нямат колани
- Редактор: Ралица Тодорoва
- Коментари: 0
80% от автобусите нямат колани, заводски не са конструирани да ползват колани.
Това стана ясно от думите на Васил Пиронков, председател на Сдружението на автобусните превозвачи. В предаването „Преди всички“ той добави, че автобусите, произведени от 2007 – 2008 г. насам, са с колани, предава БНР.
„Този процент не е повече от 20% от общия брой автобуси, които са лицензирани да извършват обществен превоз на пътници в страната. Каквито и законодателни промени да настъпят в бъдеще, ако нямаме културата ние, като пътници, да използваме в превозните средства коланите, това не би довело до никакъв положителен резултат“.
Пиронков обясни, че коланите в автобусите са на кръста, заради което не е сигурно, че при автобусна катастрофа като тази на магистрала „Тракия“ биха били полезни.
„В Закона за автомобилните превози се казва, че автобуси с курс до 30-50 км разстояние имат право на седящи и правостоящи", подчерта Пиронков и добави, че това означава, че дори в автобуса да има колани, хората не са задължени да ги сложат, а голяма част ще бъдат и правостоящи.
„Законът трябва да се разгледа много точно, а не заради обществения интерес да направим някакъв популизъм, което няма да доведе до положителен резултат, а ще доведе до объркване – законодателно ще бъде прието нещо, което ще утежни и достатъчно утежнения бранш „Пътнически превози“. Ефектът ще бъде дори отрицателен“, коментира Пиронков и даде за пример видеорегистраторите, които в момента лобистки ще бъдат наложени и това ще затрудни бранша. Той е категоричен, че трябва да се мисли за механизми, които да доведат до подновяване на автобусния парк.
За катастрофата на магистрала „Тракия“, при която загинаха 6-ма души, инж. Павел Диковски, зам.-председател на Браншова камара "Пътища" и член на Асоциацията "Пътна безопасност" изказа мнение:
„Няма вина АПИ. В този участък не е необходимо да има мантинела. … Участъкът на 27 км., където е станала катастрофата, е идеално равен, почти няма насип, прав участък – там е абсурдно да се поставя мантинела. Мантинелата не е панацея, която да спаси превозното средство от преобръщане и напускане на пътя при всяко едно обстоятелство, особено когато става дума за тежко возило“, коментира експертът и добави мнението си, че тази катастрофа, дори с мантинела, нямаше да може да бъде избегната.
Според него отговорността за тази катастрофа е на участниците в нея:
„За мен има един малко странен факт – тежък автобус, пълен с хора, той има една енергийна маса много голяма и ударът от една лека кола, много по-малка от него, да го прати извън трасето, говори, че може би има някакъв друг фактор. Може би в някаква степен водачът на автобуса не е усетил навреме удара“.
Симеон Дянков: България няма да влезе в еврозоната преди...
Италиански инвеститор загуби завода си за 7 милиона евро в...
Пребитият служител в столичен мол е във ВМА с мозъчно...
Людмила Елкова: И чужди, и български фирми се изнасят от...
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...