В Русе няма нито един педиатър в ТЕЛК

0
Криза за педиатри в ТЕЛК. 4400 деца в страната чакат решения
Криза за педиатри в ТЕЛК. 4400 деца в страната чакат решения Снимка: Dunavmost

Криза за педиатри в ТЕЛК. 4400 деца в страната чакат решения

Заради напускащи педиатри работата на ТЕЛК се бави, а родители на болни деца се лутат между болници и институции, за да разберат къде са разпределени и кога да очакват решение. Оказва се, в момента на територията на София, има само една действаща комисия, която определя степента на увреждане на децата.

Мария Евгениева има син на 14 г., който през 2022 г. е диагностициран с рядко съединително-тъканно генетично заболяване. Вследствие на заболяването момчето е с увреждане на гръдния кош, дихателната система, сърцето, ставите. Има назначена медикаментозна терапия и рехабилитация. Семейството разбира, че детето има право на ТЕЛК и месечна помощ, с която да си подпомогнат поне част от разходите за лечение и рехабилитация. През ноември 2022 г. подават документи за освидетелстване от ТЕЛК.

"През май месец 2023 г. получихме дата за явяване и много бързо след това получихме решение от ТЕЛК, което изобщо не беше взело предвид генетичното заболяване на сина ми и не отчиташе реалното му състояние. Взета беше предвид само една епикриза от Ортопедията, че има деформация на гръдния кош и че има нужда от постоянни ортези на гръдния кош. Наложи се да обжалваме. Стигнахме до решение от НЕЛК през ноември 2023 г.

Решението на НЕЛК е, че детето би трябвало да е с 85% степен на увреждане, а първоначалното решение на ТЕЛК беше за 20%. Така решението на ТЕЛК беше отменено и документите върнати за преразглеждане", разказва Евгениева, цитирана от Mediapool.bg.

При въпросното връщане на документите те са разпределени първоначално в Първа градска болница, откъдето обаче обясняват на Евгениева, че са върнали документацията на детето ѝ, защото вече нямат педиатър, тъй като е напуснал.

"Насочиха ни към Централната картотека на медицинската експертиза, където ни обясниха, че сме пренасочени към Трета градска болница. Оттам също ни казаха, че вече нямат педиатър и връщат документите и досиетата на децата, които подлежат на разглеждане", разказва тя.

От Столичната регионална здравна инспекция (СРЗИ), към която е Централната картотека на медицинската експертиза, обясниха за Mediapool, че действително е имало напуснал педиатър в столичната Трета градска болница миналия месец, но в рамките на няколко седмици е назначен нов. Оттам уверяват, че забавянето ще бъде преодоляно. От СРЗИ твърдят, че в момента работят педиатри в три комисии – в Трета и Пета градска и Специализираната болница по онкология, която разглежда приоритетно документи на онкологично болни.

На практика обаче се оказва друго. От самата Регионална картотека на медицинскита експертиза при Столичната РЗИ на 15 март обясняват на Евгениева, че има само една работеща ТЕЛК с педиатър в София и тя е в Пета градска болница, като в момента всички документи се пренасочват натам. В понеделник, 18 март, от комисията в Пета градска болница успяват да дадат дата за разглеждане на документите за 21 май. Оттам са обяснили на Евгениева, че действително това е единствената комисия в София, която разглежда документи на деца и правят всичко по силите си, за да наваксат забавянето.

В позицията на Мария са много други семейства.

От Министерството на здравеопазването съобщиха за Mediapool, че по данни от Информационната система за контрол на медицинската експертиза има само двама педиатри постоянни членове в състава на ТЕЛК в София-град, без обаче да уточняват в кои комисии работят те. Оттам обясниха обаче, че болниците могат при необходимост да привличат консултанти-педиатри в съставите на своите ТЕЛК, защото присъствието на педиатър по закон е задължително при експертизата на вида и степента на увреждане на децата до 16-годишна възраст.

От МЗ казват, че кадровото обезпечаване на дейността на ТЕЛК е най-сериозният проблем в работата на комисиите."Работата в структурите на ТЕЛК е непривлекателна за лекарите специалисти, поради ниското заплащане, големите отговорности и натоварване. Необходимо е осигуряване на по-добро финансиране на дейността на ТЕЛК и привличане на лекари специалисти, с необходимия стаж за работа в структурите на ТЕЛК, както и други мотивиращи действия за ангажирането на тези специалисти", отчитат направените анализа по проблема.

Като цяло, в повечето области в страната, броят на педиатрите в ТЕЛК е малък и общо за страната те са 40 души при 1435 действащи педиатри у нас. Масово в комисиите в една област работят по един-двама души, а в Русе и Стара Загора няма нито един педиатър в ТЕЛК.

Същевременно по данни на Информационната система за контрол на медицинската експертиза броят на подадените заявления-декларации за лица до 18г. без произнасяне от ТЕЛК е 4 404.

Преди две седмици от Министерството на здравеопазването предоставиха данни, които показват, че работата на ТЕЛК става все по-бавна през последната година.

Към януари 2024 г. в страната функционират 75 ТЕЛК. По данни от четвъртото тримесечие на миналата година половината от тях се произнасят в срок, а другата половина имат закъснения. Степента на забавянето им е различна, като със забавяне над 1 година са 4 ТЕЛК в Шумен, Кърджали и 2 комисии във Видин. Най-голямото забавяне достига до 2 години и 3 месеца.

Наскоро правителството прие промени, които целят да съкратят сроковете по произнасянето на комисиите, но при липсата на хора, които да работят в тях, това изглежда като невъзможна мисия.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари