В Русе е най-ниската популацията на дива свиня

2
Измерените стойности показват 0,1 бр./100 ха
Измерените стойности показват 0,1 бр./100 ха

Данните от пролетната таксация на дивата свиня показват наличност на вида в страната от 40 134 броя през 2021 г.

Друга справка показва, че броят на заверените ловци за настоящата година се равнява на 125 338. Според груба, математическа сметка, за всеки от регистрираните ловци ще има по 0,3 прасета, пише Агрозона. Ако заложеният до 2023 г. план за борба с АЧС сработи популацията на дивата свиня ще падне до 0,3 бр./ 100 ха. за страната, оставяйки след себе си до 30 000 прасета, които малко над 125 000 хиляди ловци ще трябва да си поделят.

Плътността на популацията за цялата страна е равна на 0,4 бр./100 ха. за 2021 г.

Най-ниска е популацията на дива свиня в Русе с измерени стойности от 0,1 бр./100 ха, следват Берковица, Варна, Ловеч с по 0,2 бр./ 100 ха. В Бургас, Сливен, Стара Загора и Шумен популацията е измерена на 0,3 бр./ 100 ха. До 0,5 броя на 100 ха се срещат в Благоевград, Велико Търново, Кърджали, следват Кюстендил, Пазарджик и Пловдив със стойности от 0,6 бр./100 ха.

Най-оптимална изглежда ситуацията за ловците в София, където са отчетени 0,7 броя прасета на 100 ха. и в Смолян – 0,8/ 100 ха.

Броят на дивата свиня беше сведен до минимум в повечето райони, поради издадените мерки за борба с АЧС

С цел ликвидиране на заболяването АЧС Министерския съвет на Р. България прие План за контрол и предотвратяване разпространението на заболяването Африканска чума по свинете в Република България за периода 2021 – 2023 година. Съгласно същият е необходимо запасът на дивата свиня в страната да бъде редуциран до 0,3 бр./100 ха.

Всички ловни дружини бяха задължени и изградиха ями за съхранение на отпадъчните животински продукти. Забрани се подхранването на дивата свиня във всички ловностопански райони, съобщиха в отговор на запитване на Агрозона от Изпълнителната агенция по горите (ИАГ).

Задължиха се ловците да спазват на мерките за биосигурност, с цел неразпространение на заболяването. Сред вменените им задължение и и извършването на претърсвания в стопанисваните от тях ловностопански райони за трупове на умрели диви свине и последващото им загробване, което мероприятие към момента е с най-голямо значение за ликвидиране на АЧС.

Продължава изпращането на проби от отстреляните диви свине за изследване за наличие на АЧС, като процедурата е облекчена след въвеждането на интернет базираната система МОДУЛ ЛОВ към БАБХ.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари