УМБАЛ "Медика" строи уникална за България площадка за хеликоптери

2
Проектирането на съоръжението е истинско инженерно предизвикателство, заяви доктор Ивелин Йоцов
Проектирането на съоръжението е истинско инженерно предизвикателство, заяви доктор Ивелин Йоцов Снимка: БТА

Проектирането на съоръжението е истинско инженерно предизвикателство, заяви доктор Ивелин Йоцов

Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) „Медика“ в Русе изгражда хеликоптерна площадка, която ще бъде от стратегическо значение за спешната медицинска помощ по въздух. Проектът е уникален за България и поставя нови стандарти в медицинската помощ.

Според управителя на болницата доктор Ивелин Йоцов, строителството на съоръжението е напреднало, като се използват два крана, които работят на височина от 25 метра върху покрива на новото крило на болницата. Площадката ще има капацитет да приема както четиритонните български хеликоптери, така и петтонните румънски, което значително ще улесни транспортирането на пациенти, органи и кръвни продукти в критични ситуации.

Инженерно предизвикателство и значима инвестиция

Проектирането и изграждането на хеликоптерната площадка се оказва истинско инженерно предизвикателство. Доктор Йоцов сподели, че съоръжението ще бъде 26 метра широко, въпреки че самата сграда е само 18 метра. Това наложило монтирането на масивна конструкция от 14 стоманени греди, всяка тежаща по пет тона и дълга 13 метра. Подобен тип греди обикновено се използват при строежа на автомагистрали с виадукти, което подчертава мащаба и сложността на проекта. Тези греди ще поддържат носещите бетони на самата площадка.

Същевременно сградата на болницата е допълнително подсилена, за да издържи на земетресения с магнитуд до девета степен по скалата на Рихтер. Това показва сериозното внимание към сигурността и устойчивостта на съоръжението, което трябва да гарантира непрекъснато функциониране при различни условия.

Спешна медицинска помощ по въздух

Административният директор на болницата Алисе Муртезова разкри, че проектирането и съгласувателните процедури, свързани с хеликоптерната площадка, са отнели повече от година. Целта на този амбициозен проект е съоръжението да бъде не само част от болничната инфраструктура, но и да стане неразделна част от системата за спешна медицинска помощ по въздуха в България. Съответните документи вече са подадени до Министерството на транспорта и съобщенията и Министерството на здравеопазването, което показва стремежа към интегриране на тази услуга на национално ниво.

Финансиране и срокове за завършване

Стойността на проекта надхвърля 1,5 милиона лева и се финансира изцяло със средства на лечебното заведение.

Доктор Йоцов изрази надежда, че хеликоптерната площадка ще бъде въведена в експлоатация преди края на годината, което би било значителна крачка напред за цялата болнична общност и пациентите. В допълнение към самото съоръжение ще бъде изграден и специален асансьор, който ще обслужва хеликоптерната площадка, с всички необходими подходи и рампи за лесен и бърз достъп до болницата.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • -1
    50
    Милан Пенев
    От 40 години живея в този квартал и последните няколко, не мога да го позная. Има много нови семейства и квартала не спира да расте. Имаме нужда от повече такива хубави инвестиции в него!
  • 1
    49
    нда
    Когато човек е прост, това си е за негова сметка! Но когато започне да налага простотията си на другите, това става общ проблем! Не очаквам да се познаете! 😁😁😁
  • 2
    48
    До Мила
    Първо, Русе не е петдесет хиляди. Второ, в Русе не се лекуват само русенци, така както в София не се лекуват само софиянци. Трето, знаете ли в Плевен колко болници има? А той не е по-голям от Русе. Не мога да разбера защо всеки уж иска в града да има хубави и нови неща, ама не съвсем. Все нещо му пречи и това най-често е сивото му вещество. На когото не му харесва, да го направи той - да е по-добро, да стане по-бързо, с по-малко пари, чисто, безшумно, без далавери, без източване на фондове, каси, печелене на проекти и поръчки и т.н.
  • -4
    47
    до мила
    Ами не е на магарето работа кво има и кво няма! Вместо да злобееш тука приласкай мъжа си, или си сама като кукувица и ръсиш злоба по форумите! 😁😁😁
  • 4
    46
    Мила
    Защо му е на 50 хиляден град повече от 1 болница? Да остане в Русе само Канев, а паразита Медика да му хлопват кепенцата!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари