Украински бежанци, живеещи в Русе, посетиха Етъра

1
Пътуването е организирано от Каритас - Русе
Пътуването е организирано от Каритас - Русе Снимка: Фейсбук

Пътуването е организирано от Каритас - Русе

Образователните инициативи са част от подкрепата, оказвана от мрежата на „Каритас“ в България със съдействието на Католически служби за помощ.

Как силата на водата е преобразила всекидневието на хората и техния свят, как са изглеждали къщите на българите в миналото и кои са традиционните български занаяти? Група от трийсетина деца и техните близки - майки и баби - украински бежанци от войната, които живеят в Русе, се включиха в образователно пътешествие до музея на открито Етъра и Габрово. „КаритасРусе организира пътуването като част от образователните занимания за деца на бежанците, които ползват социалните услуги на неправителствената организация.

За пръв път виждам такива механизми, хората сигурно са били много мъдри тука. Разбрах как водата върти огромни колелета, след това хората правят брашно от житото, а после сигурно и хляб“, обяснява шестгодишният Женя, който идва заедно с мама, баба и братчето Толя, предава Дарик радио.

„Много интересен звук издават тези нишки, а колко бързо се свързват помежду си и стават по-дебели!“ Описанието прави Серьожа, който дълго наблюдава машинариите за усукване на гайтан. Самата дума „гайтан“ му звучи странно, но бъдещият математик веднага разбира как в миналото местните хора са търгували с него и ставали все по-заможни.

Върнах се в миналото на моите предци, заприлича ми на моя край, тук е толкова зелено, спокойно и красиво“, казва Олена Куца. През това време племенниците ѝ Макс и Даня търсят риби, а намират отраженията си в малката рекичка, която лъкатуши из етнографския комплекс. Маша, Юля и още две от момичетата наблюдават как се раждат фигурите на бъдещ килим, докато сръчна тъкачка ги подрежда на стан. Ярик и Альона откриват по карта къде се намират различните водни съоръжения, а приятелите им слушат с интерес разказа на музейната екскурзоводка. Снимат непрекъснато, докато любезни майстори показват как се правят звънци и хлопки или обясняват тънкостите на габровския шоколад - иначе казано пестил от сливи.

Групата се запозна и с директорката на „Етъра“ проф. Светла Димитрова, която ги приветства с добре дошли и ги покани да заповядат отново.

Образователните инициативи са част от подкрепата, оказвана от мрежата на „Каритас“ в България със съдействието на Католически служби за помощ.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари