Удължават сроковете за подмяна на касовите апарати
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Първоначалните срокове за подмяна на касовите апарати и софтуера, с който работят, най-вероятно ще се удължат.
Това стана ясно от изказване на председателя на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова от ГЕРБ след приемане на промени в закона за ДДС на второ четене.
С наредба на финансовото министерство от септември 2017 г. се въведе изискване всички фискални устройства да предават в реално време данни по дистанционната връзка с Националната агенция за приходите (НАП) за всяка касова бележка. Досега това ставаше 1-2 пъти месечно, което водеше до неотчитане на между 30% и 70% от оборотите и избягване на плащането на данъци.
Наредбата предвижда подмяната на фискалните системи на бензиностанциите да стане до септември 2018 г., на всички регистрирани по ДДС фирми – до 31 декември 2018 г., а на нерегистрираните по ДДС дружества и големите търговски вериги, които работят с интегрирани системи (ИАСУТД) – до 30 юни 2019 г.
"Знаете, че българинът чака последния срок и за да не се получи струпване през декември на много фирми, които накуп решат да си сменят касовите апарати или софтуера на устройствата, ще обсъдим дали промяната да не стане поетапно за отделните браншове, като започнем с по-рисковите", разясни Стоянова.
Изпълнителният директор на НАП Галя Димитрова добави, че след срещи с бизнеса е решено срокът за бензиностанциите, които трябва да направят редица промени при отчитането на горивата и продажбите си, да се увеличи до 31 декември 2018 г. вместо до септември.
По данни на шефката на НАП касовите апарати у нас, които са отчели поне една продажба, са 440 000 броя, но реално работещи са около 300 000. Според Менда Стоянова те са дори по-малко – между 250 000 и 280 000. Димитрова не се ангажира да каже конкретен процент на устройствата, които подлежат на подмяна, но по данни на финансовото министерство става въпрос за около половината апарати. Останалите могат да се пренастроят, което важи най-вече за по-модерните апарати, произведени през последните две години.
Шефката на НАП Галя Димитрова разясни още, че са водени преговори с мобилните оператори, през които минава дистанционната връзка с НАП. Те разяснили, че няма как касовите бележки да се отчитат в реално време, а това можело да става с 5 минути закъснение. ИТ специалисти твърдят, че има технологични решения, които да позволят отчитането на бележките да става гладко, така че да не блокират сървърите на данъчните след промяната.
С измененията в закона за ДДС и в Наредба-18 се въвеждат и изисквания към търговците да ползват само определен в списък на НАП софтуер за фискалните си устройства с цел да не се работи с програми, които позволяват манипулации, така че в НАП да се отчита например само всяка втора или трета продажба. Ще има и глоби за софтуерните фирми, ако се установи, че техен софтуер се ползва за манипулации.
Експерти от данъчната агенция разясниха, че ще бъде затегнат и режимът за изпращане в НАП на данни от продажбите в онлайн магазините, така че да се обхванат по-пълно и тези обороти.
Депутатите от левицата напуснаха бюджетната комисия при обсъждането и гласуването на промените с обяснението, че няма да участват в този "цирк", който ще ощети бизнеса със 120 млн. лв. заради закупуването на нови касови апарати.
Менда Стоянова отговори, че поведението на БСП е "цирк", защото, ако е отговорна, левицата нямало как да гласува против промените, които целят да повишат събираемостта на данъците.
Стоянова обясни, че тъпърва финансовото министерство ще има срок от шест месеца да изчисти детайлите по Наредба-18 заедно със засегнатите бизнес асоциации, така че промените да преминат гладко.
Еманюел Макрон: Владимир Путин не иска мир в Украйна!
Еманюел Макрон: Владимир Путин не иска мир в Украйна!
Джо Байдън разреши на Украйна да нанася удари дълбоко в...
Джо Байдън разреши на Украйна да нанася удари дълбоко в...
Джо Байдън разреши на Украйна да нанася удари дълбоко в...