Удължават срока на зеления сертификат за преболедуване
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Здравните власти промениха правилата в деня, в който влязоха в сила, а премиерът Стефан Янев призна, че са закъснели с въвеждането им
Новото от днес - срокът на сертификатите на преболедувалите се променя от 6 месеца на една година. Удължените сертификати обаче ще важат единствено на национално ниво, но не и в други страни, предаде БНТ.
Заведенията и моловете ще получат няколко дни гратисен период, в който да успеят да въведат новите изисквания.
"Удължаването на сертификата за преболедували до 12 месеца е единодушно становище на три експертни съвета по имунология, по инфекциозни болести и по епидемиология", заяви Борислав Сотиров.
"Сертификатът за преболедуване ще се счита за валиден до една година, в рамките на нашата страна. Този срок не може да се удължи - да се използва за пътуване в Европейския съюз, където важат европейските правила. Не е нужно да се преиздават сертификати", допълни министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.
Научните изследвания до този момент са показали, че имунните клетки и антителата се задържат до 1 година след преболедуване.
"Повече преболедувалите, за разлика от ваксинираните, има тенденция да поддържат по-дълго време антителния и клетъчен имунен отговор", добави проф. Мариана Мурджева от експертния съвет по клинична имунология.
Все още няма системни проучвания колко трае имунният отговор при ваксинирани, но учените очакват скоро и техният сертификат да се удължи.
До понеделник информационната система за регистрация ще бъде пренастроена и регистрираните болни с бърз антигенен тест също ще могат да получат сертификати. Но и те ще важат само за България. Ще бъде издаван и едномесечен, валиден сертификат след първа доза, за да може хората да избират ваксина без административната принуда заради въведените мерки.
"Очевидно мерките на правителството доведоха до това да предпочитат "Янсен", която е еднократната ваксина. Има голям интерес и аз се радвам за това", коментира д-р Васил Михайлов.
"При поставянето на първа доза от една двудозова да речем ваксина се генерират данни в националната система. Тя може да издаде документ от там, който е напълно защитен както и след втора с QR код, но в нея ще пише първа от две", поясни д-р Александър Златанов.
Във ваксинационния пункт на "Александровска" болница не са върнали никого до този момент. Случаите с противопоказания са крайно редки и те обикновено са свързани с някакъв имунен дефицит.
"Това са най-често случаи, свързани с онкологични заболявания и то в определени стадии на заболяването", уточни д-р Васил Михайлов.
Заведения и търговски обекти ще имат четири дни гратисен период, за да се адаптират към новите изисквания.
"При установяване на нарушения, при установяване на нещо, което е нередно, ще се издават само предписания, предписанието също е административен акт", заяви заместник-министърът на здравеопазването д-р Александър Златанов.
Служителите на обекти без сертификати ще получат безплатни антигенни тестове, за да може да продължат работа. Ще плащат само за взимането и обработката на пробата.
"Да улесним хората, да се включат в процеса на прекъсване на епидемичната верига", добави д-р Стойчо Кацаров.
Премиерът Стефан Янев все пак призна, че обявяването на новите мерки в последния момент е било грешка.
"Разбирам неудобството на всякакви хора по отношение трудовите им ангажименти и родителските им такива, но пак казвам - опитвахме се през цялото време да преценяваме ситуацията и на най-късен етап да вземем тези мерки", заяви служебният министър-председател Стефан Янев.
Но затварянето на училищата, според здравния министър, е съвсем оправдана мярка. При промяна на епидемичната обстановка, те ще бъдат отворени първи.
"В момента това е противоепидемична мярка, която се надяваме да сработи най-добре", допълни д-р Атанас Кацаров.
Ако броят на заболелите продължи да расте въпреки мерките и болниците не успеят да поемат повече пациенти, Европейската комисия е предвидила възможност да се активира така наречения механизъм за гражданска защита.
"Механизмът включва подпомагане на държавите членки с медикаменти, транспорт и лечение на пациенти, особено на интензивни пациенти, в близки на нас страни със санитарна авиация", каза още д-р Тома Томов, заместник-министър на здравеопазването.
Този механизъм вече е бил активиран между Италия и Германия, между Франция и Белгия, пациенти от Италия също са били транспортирани до Германия. Но страната ни все още е далеч от този вариант.
БЧК - Русе започна кампания кампания за даряване на дрехи
Слав Анастасов е новият заместник-директор на ОДМВР - Русе
Бюджетът на Русе набъбна до близо 300 милиона лева
Как да подготвим климатика за зимния сезон
Мартин Карбовски вдигна православен храм в Казанлък