Учители в Германия призовават за премахване на часовете по английски
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 11
Часовете по английски задават грешни приоритети, заяви рредседателят на Германския учителски синдикат
Председателят на Германския учителски синдикат Хайнц-Петер Майдингер заяви, че часовете по английски трябва да отпаднат от програмата на учениците в начален курс, предаде ДПА, цитирана от БТА.
„Смятаме, че часовете по английски са излишни и че могат да бъдат заменени например от уроци по четене“, каза той пред германската обществена телевизия АРД. „Трябва да отделяме повече внимание на усвояването на основните умения в начален курс - а те са четене, писане и смятане.“
Повод за думите му станаха дебати в Германия за лошите резултати от Международното изследване на уменията за четене в начален курс (PIRLS, познато в Германия и с акронима IGLU), представени през май.
От тях става ясно, че една четвърт от четвъртокласниците във федералната република не могат да четат, както трябва. В сравнителен план учениците в начален курс в Германия се представят много по-зле от връстниците си в много други страни в уменията за четене.
Миналата година резултатите от Ай Кю Би (IQB), друг образователен индекс, измерващ уменията на учениците в 4-ти клас чрез поредица тестове, показаха, че федералната република бележи отстъпление при уменията по математика и немски в начален курс.
В някои училища от преподаването на английски може и да има смисъл, заяви Майдингер. „Но имаме класове, в които 70, 80, 90 процента от децата са с мигрантски произход, които имат крайно недостатъчни познания по немски.“
Часовете по английски, каза той, задават грешни приоритети. Степента на усвояване на знания между учениците в начален курс е толкова различна, че когато отидат в среден курс, „така или иначе почти всички трябва да започват отново от нулата“.
Майдингер призова и за по-голяма подкрепа в предучилищния етап на образование. „И, разбира се, трябва да вземем мерки за недостига на учители, в противен случай никога няма да успеем да се справим с проблема“, каза той.
Докладвай този коментар за нередност
×Мнение: По принцип, ако искаш да работиш и живееш постояннно в дадена държава и да се развиваш, със сигурност ще ти се наложи да научиш и официалния език за там / ако вече не го владееш или са повече от един/. Това важи за цялото ти семейство. За работни срещи,конференции, състезания и пр. най-често английският стига. Това засега, след 50-100 години не знам, не съм гадател.
Докладвай този коментар за нередност
×...: Сега ! Най-говореният език на планетата, говорен от 2/3 от населението е АНГЛИЙСКИЯТ ! Ако искаш да имаш шанс да общуваш с тази част от населението трябва да го имаш в главата си. Ако си турбо-прост, пренебрегни две трети от планетата и учи немски. Език на нация, която мрази останалите и ги гледа с презрение и високомерие. Експлоатира човешкият труд до краен предел (на дошлите да работят там). На мен ми крещя един млад шваб, защо знам английски а незная грам немски? Крещя ! Друг пример е как студент следващ там със вписана програма на обучение на английски, беше натискан и мачкан с понижен успех, защото отказа да учи немски. Когато му отказал да учи и говори професорът му полудял и блъскал по бюрото, че ако не започне да учи немски и да остане в Германия ще съжалява горчиво. Беше някакъв скъп профил и младежа искаше да заминава за Дубай след дипломирането. ШВАБИТЕ ПРЕЗИРАТ АНГЛИЙСКИЯ ПОВЕЧЕ ОТ ФРАНЦУЗИТЕ. Презират всеки който го владее без да знае грам немски. ПРЕЗИРАТ, набийте си го в главите. Вторият най-говорящ е Испанският. Учете гладко Руски и Мандарин. Там е успехът.
Докладвай този коментар за нередност
×учител: Приятелски съвет към българите - учете хинди, мандарин и суахили. Който има възможност и лингвистичен капацитет , да учи и тагалог . Полезно е.
Докладвай този коментар за нередност
×Ха-ха: Как да не се е учил английски език преди? Вярно, че руският беше с приоритет , но ако някой не помни частните уроци по английски, френски или немски..А частните уроци по цигулка и пиано? И хич не е имало езикови гимназии тогава, да. И не знам дали се правим на важни, ама децата ни нямат проблем да живеят и работят където си пожелаят.
Докладвай този коментар за нередност
×Да бе: Стига бе, кой си е носил книжки на екскурзионно летуване или лагер. Е, може и мама да е сложила, защото и тогава имаше летен списък с книги, ама доброволно...Ами естествено, че ще учат английски, дали в училище, дали на частно няма как да се спре процеса. Децата са отворени, ходят на екскурзии в чужбина или със семейството.И бг език хич не върви да ви кажа. Всъщност, изучаване на български и английски нямат общо, те трябва да вървят паралелно. И ако четете внимателно статията не видяхте ли, че става въпрос не за немските деца.