Училищно настоятелство без училище дава пари на деца и студенти в село Писанец
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 8
Въпреки че училището в русенското село Писанец е закрито още през 1999г., и днес съществува училищно настоятелство.
Неговата мисия е да подпомага образованието и културата, като всеки месец дарява средства на ученици и студенти, както и на местното читалище. Затова за 230-тте жители на селото 24 май е истински празник на книжовността и културата.
Когато преди 19 години школският звънец замлъкнал, няколко местни ентусиасти решили, че училището може да помага на своите възпитаници и без да функционира. То притежавало над 1 350 дка ниви и петима души започнали трудната процедура да регистрират училищно настоятелство, което да запази собствеността на земите. Така вече 10 години приходите от рентата всеки месец се раздават на младите жители на Писанец.
Паско Христов – председател на Училищното настоятелство: „Под формата на стипендии тия помощи даваме и на деца от детските градини до 12 клас включително по 60 лв. на месец и на студентите -80лв на месец, като за всеки семестър отделно ги подпомагаме с 200 лв. за семестриална такса. Доста от родителите наистина имат нужда от тази помощ за децата.”
Училищното настоятелство се е превърнало и в меценат на местни поети, които издават стихосбирки.
Паско Христов – председател на Училищното настоятелство: „Подпомагаме и читалището, има фолклорна група, при турнета в страната, даже и при международни турнета. За нас е радост да подпомагаме и да гледаме, че младите хора се развиват.”
Абитуриентите също получават всяка година по 200 лв. В момента стипендиантите са общо 52-ма, от тях 8 са студенти. Така Писанец остава в дългия регистър на български села със затворени училища, но не и в списъка със замиращи функции.
Ангел Янчев: Скандалната постановка на Малкович донесе...
Кирил Петков покори Седемте рилски езера със сноуборд
Община Русе изненада неприятно пенсионерите
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници