Учени създадоха електронна превръзка, която ускорява заздравяването на рани с 30%
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Тази разработка е важна за хора с диабет, чиито язви могат да доведат до инвалидизиращи последици като ампутация на крайник или дори смърт
Учени от Северозападния университет създадоха новаторско медицинско устройство, което може да подобри процеса на оздравяване: пластир за електротерапия, който ускорява заздравяването на рани и безопасно се саморазтваря, пише Еsоrеitеr.ru, цитиран от агенция "Фокус".
Тази иновативна превръзка е тествана върху диабетни язви при тестове с животни, показвайки над 30% по-бързо заздравяване в сравнение с нетретирани лезии. Това може да е важно за хора с диабет, чиито язви могат да доведат до инвалидизиращи последици като ампутация на крайник или дори смърт.
Ръководителят на изследването Гийермо А. Амир обясни, че когато човек има рана, единствената цел на лекарите е да я затворят възможно най-бързо. В противен случай ще има сериозни последствия. Например хората с диабет са по-склонни да имат още по-трудни за лечение инфекции.
Джон А. Роджърс добави, че въпреки че е електронно устройство, компонентите, които взаимодействат с раната, изискват много ресурси. Те изчезват след приключване на лечебния процес, като се избягва увреждане на раната и тъканите.
Изследователите са изследвали електростимулиращата терапия като възможно решение: възстановяването на стандартните сигнали на тялото с електрически токове помага за привличането на необходимите хранителни вещества, необходими за затваряне на незарастващи рани.
Изследователите се стремят да разработят по-удобен за потребителя продукт за електротерапия, който може да се използва у дома. Проучванията показват, че чрез създаване на електрическа среда около раната клетките бързо мигрират и регенерират кожните тъкани, потискайки възпалението.
Учените са разработили малка, гъвкава превръзка, която може бързо да се увие около рана. Тази революционна система използва миниатюрни електроди с форма на цвете, които се поставят върху рани, и пръстеновиден електрод, който се поставя върху здрава тъкан.
Всичко това е оборудвано с бобина, която надеждно предава данни в реално време, използвайки технологията за комуникация в близко поле (NFC).
С тези функции електронното безжично дистанционно управление може лесно да управлява устройството. Лекарите могат дистанционно да решат кога да приложат електростимулация, както и да наблюдават оздравителния процес.
След като раната заздравее, електродът се разтваря в тялото ви, елиминирайки необходимостта от отстраняването му.