Учени: Работата над 40 часа седмично застрашава здравето

1
Прекомерната работа води до нулева продуктивност
Прекомерната работа води до нулева продуктивност Снимка: Асен Игнатов / Архив

Прекомерната работа води до нулева продуктивност

Работата повече от 8 часа дневно или над 40 часа седмично може да има сериозни последици върху здравето, сочат резултатите от няколко международни проучвания, обобщени от изданието The List и цитирани от Българското национално радио.

Според изследване на Станфордския университет в Съединените американски щати, продуктивността на служителите започва да намалява значително след 50-ия час работа седмично, като при достигане на 55 часа тя практически се свежда до нула. Учените подчертават, че дори при силна мотивация и любов към работата, човешкият организъм няма капацитет за ефективна дейност след стандартните 40 часа.

Австралийски учени определиха оптималното работно време

Проучване на Австралийския национален университет установява, че идеалната продължителност на работната седмица е 39 часа. Изследователите предупреждават, че надвишаването на това време може да доведе до психически проблеми и депресия, а в дългосрочен план увеличава риска от сериозни заболявания като инсулт, диабет и онкологични заболявания.

Експертни препоръки за балансирано работно време

Алекс Панг, експерт в областта, посочва, че при интелектуален труд максималната ефективност се постига в рамките на 4-5 часа дневно, след което е необходимо пълно откъсване от работния процес за възстановяване на организма.

Специалистите от PsychCentral настоятелно препоръчват избягването на допълнителна работа по време на почивките и развиване на умението за поставяне на ясни граници. Според тях, това е ключово за постигане на баланс между професионален и личен живот, като предпазва от риска от влошена концентрация и храносмилателни проблеми.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари