Учени предупреждават за нова форма на дигитална манипулация
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Изкуственият интелект може да повлияе на решенията за покупки на потребителите
Разговорният изкуствен интелект ще може да предвижда и влияе върху решенията на потребителите, преди те самите да са ги взели, предупреждават учени от престижния Кеймбриджки университет.
В публикация в Harvard Data Science Review, изследователите от Центъра "Леверхълм" за бъдещето на изкуствения интелект разкриват как технологията ще създаде нов пазар, наречен "икономика на намеренията".
"Инструментите на изкуствения интелект вече се разработват, за да извличат, анализират, събират и в крайна сметка - манипулират човешките планове и цели", обяснява д-р Якуб Чаудари, един от авторите на изследването.
За разлика от настоящите практики, при които рекламодателите се борят за вниманието на потребителите в социалните мрежи, новият подход ще се фокусира върху прогнозиране на бъдещите намерения - от покупка на билети за кино до избор на политически кандидат.
Според изследователите, чатботове и дигитални асистенти ще имат достъп до огромно количество лични психологически и поведенчески данни, събрани чрез неформални разговори. Системите ще могат да се адаптират към потребителите по начин, който създава доверие и позволява социална манипулация в индустриален мащаб.
"Десетилетия наред вниманието беше валутата на интернет. Споделянето на внимание в социалните мрежи движеше онлайн икономиката. Ако не бъде регулирана, икономиката на намеренията ще превърне мотивацията ни в нова валута", предупреждава д-р Джони Пен, историк на технологиите от Кеймбридж.
Учените посочват, че водещи технологични компании като OpenAI, Meta, Apple и Nvidia вече разработват подобни "убедителни технологии".
"Трябва да помислим за вероятното въздействие на такъв пазар върху човешките стремежи, включително свободните и честни избори, свободата на медиите и честната пазарна конкуренция, преди да станем жертви на непредвидените последици", заключава д-р Пен.