Учени откриха алгоритми за прогнозиране на силни земетресения
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Международен екип разработи революционна система за сеизмично отчитане
Международен екип от изследователи от Нова Зеландия и Германия постигна значителен напредък в областта на сеизмологията. Те са създали иновативни алгоритми, които могат да помогнат за по-доброто разбиране и прогнозиране на силни земетресения. Това съобщава информационна агенция "Синхуа", позовавайки се на ново научно изследване.
Слабите трусове като предвестници
Според публикация в реномираното издание Seismological Research Letters, повечето силни земетресения се предшестват от поредица от по-слаби трусове. Ключовият момент е внезапното увеличаване на скоростта и размера на тези слаби земетресения, което може да служи като сигнал за предстоящ силен трус.
EEPAS - революционен модел за прогнозиране
Централно място в изследването заема моделът за прогнозиране на земетресения EEPAS (Every Earthquake a Precursor According to Scale). Този иновативен инструмент има потенциала да предвижда силни земетресения в широк времеви диапазон - от няколко месеца до десетилетия, в зависимост от техния магнитуд.
Разработката е плод на съвместните усилия на учени от новозеландския Институт по геоложки и ядрени науки и Германския изследователски център по геонауки. EEPAS вече е показал впечатляващи резултати в глобални тестове и играе важна роля в прогнозирането на земетресения в Нова Зеландия.
Практическо приложение и значение
Водещият автор на изследването, Анемари Кристоферсен от новозеландския Институт по геоложки и ядрени науки, подчертава важността на тяхната работа: "Нашата работа е от решаващо значение за напредъка в разбирането ни за това как се натрупва сеизмична активност към силно земетресение."
Кристоферсен добавя, че тези научни ресурси имат пряко практическо приложение. Те подпомагат вземането на по-информирани решения относно строителството и определянето на приоритети при укрепването на съществуващата инфраструктура. Крайната цел е повишаване на устойчивостта на Нова Зеландия срещу силни земетресения.
Принос към националната сигурност
Важно е да се отбележи, че EEPAS моделът вече има съществен принос към новозеландския Национален модел на сеизмичната опасност. Това показва, че научните постижения в областта на сеизмологията могат да имат пряко влияние върху националната сигурност и планирането на превантивни мерки.
Това научно постижение представлява значителна крачка напред в областта на сеизмологията и прогнозирането на земетресения. То не само разширява нашето разбиране за сеизмичните процеси, но и предоставя ценни инструменти за повишаване на обществената безопасност в райони, застрашени от земетресения.