Учени бият тревога за критична "повратна точка" в Атлантическия океан
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 6
Много важна система от течения ще има опасно въздействие върху глобалния климат
Много важна система от течения в Атлантическия океан може да се приближава към колапс, който, както предупреждават учени, ще има опасно въздействие върху глобалния климат, съобщи ДПА. Според изследване, публикувано в списание Science Advances, Атлантическата меридионална циркулация, която "ефективно пренася топлина и сол през Световния океан", напоследък показва тенденция към критична "повратна точка".
От десетилетия учените предупреждават за потенциален срив, тъй като силата на теченията отслабва от повишаването на температурите. Това влияе на баланса между топлина и сол в системата.
Въпреки че изследването не предлага график за това кога може да настъпи колапсът - Атлантическата меридионална циркулация се наблюдава отблизо едва от 2004 г., то предвижда опустошителни последици, по-специално за Европа и джунглата на Амазонка.
Според учените, ако Атлантическата меридионална циркулация се срине, в някои региони на Европа средната температура може да се понижи с 30 градуса по Целзий за един век. Въпреки че един век изглежда дълъг период от време, изследователите обясняват, че възможните промени ще се усетят значително само за десетилетия. Например февруарските температури в Норвегия могат да се понижат с 3,5 градуса по Целзий за десетилетие.
"Никакви реалистични мерки за адаптация не могат да се справят с толкова бързи температурни промени", пишат авторите на изследването, цитирани от БТА.
По подобен начин в Амазония учените забелязват "драстична промяна в моделите на валежите", което показва, че "сухият сезон се превръща във влажен сезон и обратно". Авторите обясняват, че тези промени могат "сериозно да нарушат екосистемата на амазонската джунгла".
Според отделно изследване, публикувано от Nature Geoscience, през 2021 г. Атлантическата меридионална циркулация е била в най-слабата си точка от 1000 години. Ако системата се срине, това "ще засегне всеки човек на планетата - тя е толкова голяма и важна", обясни Питър де Менокал, президент на Океанографския институт "Удс Хоул" в Масачузетс, пред Си Ен Ен.
Докладвай този коментар за нередност
×daskal: До 1 - Точно така! Освен това Бай Тодор Велики контролираше не само качеството и цената на кашкавала, но и теченията в океана и нямаше проблеми с температурата на водата му.
Докладвай този коментар за нередност
×Дo 4: Сега отивам в магазина и си вземам западен автомобил последен модел с всички екстри! Западната заплата ми го позволява. Ако някой тъп, грозен и недоучил кумняс все още кара на азиятска заплата, пак може да си позволи НОВА кола на месечни вноски! ФАКТ!!! :)
Докладвай този коментар за нередност
×до 2: Не се чакаше чак по 20 години за кола, ама айде 20 да се. Значи тогава чакахме по 20 години и накрая като я дочакахме, колата беше с дизайн от преди 20 години, обаче имаш неупотребявам 20-годишен автомобил. Сега не се налага да чакаш, но пак си купуваш 20-годишен автомобил, само че ползван през тези 20 години. Та какво е различното? Кое е по-добре?
Докладвай този коментар за нередност
×Вечната бананово-мандаринена...: Хапвайте господа мандарини с пестицид от Калфлан на воля. Аз карам още на комунистическите ябълки и сливи от двора на село. Нямат вкус на демокрация, но поне не са вредни. А относно чакането за коли... Дрошките ги карате сега, защото са на по 20 години. Втора употреба хора, карат трета употреба таралясници. Затова сега по улиците на Русе трябва да де ходи с противогаз. Алал да ви е абдали!
Докладвай този коментар за нередност
×Така е: Много правилно, Росене! На мен по времето на бай Тодор Падаря ми ставаше, а сега по гейокрацията не ми става вече! Искам пак да се върне онова време, нищо, че чакахме по 20 години за някоя трошка и ядяхме мандарини само по Нова година! Соца, соцаааа! Сега кой ще ни даде пари???????