Турция иска да се присъедини към БРИКС
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Турция обмисля присъединяване към БРИКС на фона на забавяне на преговорите за ЕС
Турският външен министър Хакан Фидан изрази интерес към присъединяването на Турция към групата БРИКС по време на тридневното си посещение в Китай. Това изявление идва на фона на забавяне на преговорите за присъединяване на Турция към Европейския съюз.
„Със сигурност бихме искали да станем член на БРИКС. Така че ще видим как ще се развие тази година", каза Фидан по време на събитие в Центъра за Китай и глобализацията (ЦКГ) в Пекин, цитиран от South China Morning Post.
Фидан подчерта, че Турция търси алтернативни възможности за сътрудничество поради "политиката на идентичност" на някои големи държави от ЕС, които възпрепятстват пълноправното членство на Турция. Той вижда БРИКС като потенциална платформа за сътрудничество и икономически растеж.
По време на посещението си Фидан се срещна с високопоставени китайски представители, включително с ръководителя на китайската служба за сигурност Чен Уенцин, китайския си колега Ван И и вицепрезидента Хан Джън. На срещите бяха обсъдени въпроси, свързани със сигурността, икономическото сътрудничество и териториалната цялост на Китай.
Очаква се Фидан да посети Урумчи и Кашгар в Синдзян-уйгурския автономен район, което би го направило най-високопоставения турски служител, посетил региона след президента Реджеп Тайип Ердоган през 2012 г.
Фидан също така потвърди участието си в предстоящата среща на външните министри на страните от БРИКС в Русия, където се очаква да бъде обсъдено възможното присъединяване на Турция към групата.
Въпреки че БРИКС все още има "да извърви дълъг път", Фидан вижда потенциал в групата като алтернатива на ЕС. Той подчерта значението на създаването на силни икономически връзки в институционална форма и изрази желанието си да ускори съвместните инвестиционни проекти с Китай.
Това посещение и изявленията на Фидан подчертават нарастващото значение на БРИКС като алтернативна платформа за сътрудничество за държави, които търсят нови възможности за икономическо развитие и политическо влияние.