Туристически гаранционен фонд: Решение или нов проблем?
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Представители на туристическия сектор изразяват сериозни опасения относно ефективността на новите мерки
Въвеждането на туристически гаранционен фонд, който да изплаща обезщетения при евентуален фалит на туроператори, е част от новите промени в Закона за туризма, които в момента са на етап обществено обсъждане. Секторът на туризма обаче не е съгласен с предложените промени, тъй като техните препоръки не са взети предвид.
Председателят на Обединение "Бъдеще за туризма" Павлина Илиева коментира пред "България сутрин" по Bulgaria ON AIR, че фондът е в съответствие с директива от 2016 година, която задължава всяка държава да осигури защита на парите на клиентите при пътуванията чрез застраховка, банкова гаранция или гаранционен фонд. В България досега се използва застраховка, която по време на пандемията от COVID-19 се оказа неефективна. Бизнесът е изразил сериозно желание за създаване на гаранционен фонд, тъй като това е най-добрият вариант според тях. Вече три години се работи по модел за такъв фонд, но настоящият проект не е одобрен от бранша.
Венцислав Кръстев, председател на Сдружение "Туризъм", потвърди, че за пръв път виждат проекта в този му вид и че липсва глава "Контрол". Той подчерта, че не е ясно как ще се контролират туроператорите и създаването на двата субекта не е описано правилно, което отваря врата за сивия сектор. Кръстев допълни, че бизнесът не е имал възможност да изрази крайното си мнение и че фондът трябва да се финансира чрез вноски, но не е ясно как ще се изчисляват тези вноски и в какъв размер ще бъдат.
Павлина Илиева също изрази притеснения, че създаването на два субекта на пазара ще заблуди потребителите и ще затрудни бизнеса. Според нея решенията, които се предлагат, ще доведат до заблуда на потребителите и до допълнителни затруднения за бизнеса. Тя заяви, че се чувстват използвани и отхвърлени.
Кръстев добави, че се надяват на диалог и ще поискат среща. Според него фондът е създаден, за да защитава клиентите и да осигури спокойна работа на туроператорите, но настоящите пропуски могат да бъдат използвани от други лица.
Двамата представители на бизнеса заявиха, че ще търсят по-широка подкрепа от останалите сдружения и ще излязат с официално становище и предложения за промени в законопроекта. Илиева също подчерта, че Комисията за защита на потребителите (КЗП) ще има трудности с упражняването на контрол при усложнения начин на работа, което ще доведе до допълнителна административна тежест и ще има негативен ефект върху потребителите.