Цветлин Йовчев: Реформа в службите не е необходима

0
Идеята за Единна разузнавателна служба крие редица рискове, подчерта специалистът по национална сигурност
Идеята за Единна разузнавателна служба крие редица рискове, подчерта специалистът по национална сигурност Снимка: БГНЕС

Идеята за Единна разузнавателна служба крие редица рискове, подчерта специалистът по национална сигурност

"Единна разузнавателна служба е идея, която трябва внимателно да се обмисли, защото крие редица рискове, които трябва да бъдат отчетени. Когато се прави една такава реформа, трябва да се има предвид, че това е свързано със сътресения. Затова трябва да има сериозна обосновка и ясно изразен очакван позитивен ефект от подобна реформа, още повече в такъв момент - с напрежение около динамичните глобални процеси. Засега не съм чул сериозни основания, които да предполагат такава реформа".

Това каза пред БНР Цветлин Йовчев, специалист по национална сигурност, бивш шеф на ДАНС и вътрешен министър в кабинета "Орешарски" (2013 - 2014 г.).

И допълни, че не само моментът не е подходящ, но и такава реформа не е необходима.

"Очевидно идеята е Служба "Военна информация" да бъде обединена с Държавна агенция "Разузнаване". Това означава, че на въоръжените сили ще се отнемат преките способности за разузнаване извън територията на страната... Ще се скъса връзката на военното разузнаване със структурите на въоръжените сили. Ще се затрудни и връзката между войсковото разузнаване и стратегическото разузнаване. Ще се затрудни набавянето на важна информация за ръководството на Министерството на отбраната и за въоръжените сили, която им е необходима, особено в тези моменти, в които трябва да се отчитат заплахите за националната ни сигурност".

Йовчев подчерта, че относно предлаганите промени за начина на назначаване на ръководителите на службите - смяната да не минава през подпис на президента, а да се предлага от Министерския съвет и да се гласува от Народното събрание, се забелязва политическа незрялост от всички страни.

"Определено това нарушава баланса на властите. Проблемът има няколко аспекта. От една страна е отказът на президента да свика КСНС, защото нямал доверие на политиците, които са избрани от народа по легитимен начин. От друга - предложението за отнемане на правомощията на президента е прибързано конюнктурно решение, което или ще бъде променено, или ще доведе до неприятни ситуации. Идеята на законодателя е била, че трябва да има споделени отговорност и правомощия, за да се избегнат грешки, особено в ситуация на политическа инерция. Затова е добре да се запази действащият модел".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Снощи звъня на милото и вдига жена му. Трябваше да импровизирам. Едвам я навих да се прехвърли на Виваком.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари