Цветанка Андреева: Обвиненията за връзки на управляващите с Пеевски не са подкрепени с факти
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Истеричното поведение на групата около Доган рискува оцеляването на АПС
Конфликтът между Алианс за права и свободи (АПС) и "ДПС - Ново начало" достигна критична точка след гласуването на бюджета. Политологът Цветанка Андреева коментира в предаването "Денят на живо" по NOVA NEWS, че напрежението между двете формации е било очаквано още от самото начало на изграждането на коалицията.
"Още от самото начало на изграждането на коалицията беше ясно, че конфликтът между Алианс за права и свободи и „ДПС-Ново начало" ще бъде перманентно тлеещ. В началото от кръга на Ахмед Доган стана ясно, че влизайки в този тип подкрепа на кабинета, по-скоро ще търсят оръжията си срещу Делян Пеевски или собственото си спасение, отколкото да гледат основните цели, които си поставя правителството. А то по характер е антикризисно, не е реформаторско", обясни Андреева.
Напрежението между двете формации ескалира вследствие на подкрепата за бюджета от страна на ДПС, оглавявано от Делян Пеевски. Депутатите около Ахмед Доган, които участват в управляващото мнозинство, излязоха с декларация от парламентарната трибуна, в която изразяват съмнения за задкулисни договорки между мнозинството и Пеевски.
Обвинения без факти
Андреева обаче посочи, че обвиненията не са подкрепени с конкретна фактология. "Чухме едни обвинения, които не съдържаха никаква фактология. Пламенно се говори за връзки с Пеевски, но няма факти", коментира политологът и добави, че подкрепата от "ДПС - Ново начало" за план-сметката е била публично обявена предварително.
Според Андреева, най-изненадващо е поведението на Ахмед Доган, който обикновено се проявява като успешен политически балансьор. "Едно такова истерично политическо поведение рискува наистина оцеляването на АПС", подчерта тя.
Политологът предвижда, че дори АПС да се оттегли от управляващото мнозинство, това едва ли ще доведе до фатални последици. "Можем да станем свидетели на ситуационни мнозинства и така да се управлява до приемането ни в еврозоната", прогнозира Андреева.
Предизвикателството с председателския пост
Според Андреева, най-трудният избор е този за председател на Народното събрание. "Ако Наталия Киселова напусне поста, това би разклатило по друга линия обединението в коалицията. Тя е представител на „БСП-Обединена левица" и се държи като такъв. Това я прави политически нестабилна фигура от гледна точка на коалицията. Но, от друга страна, Киселова представлява това обединение", обясни политологът.
Пропуснати възможности за ЮНЕСКО
Политологът коментира и пропуснатите възможности за председателство на ЮНЕСКО. "Очевидно подготовката за председателството на ЮНЕСКО е трябвало да бъде започната преди няколко месеца, за да бъде успешна. Това е един изключително престижен форум, който би бил реклама за България. От обществена гледна точка е голяма щета, че няма да е у нас", заяви Андреева.
Според нея, проблемът се корени в политическата нестабилност: "Това е кризата - смяната на властта, невъзможността на едно правителство да управлява и да осъществи една стратегия поне за година, година и половина. Това води до такива проблеми."