Цените на автомобилите продължават да се покачват

0
Щетите от войната върху автомобилната индустрия се появиха първо в Европа
Щетите от войната върху автомобилната индустрия се появиха първо в Европа Снимка: БГНЕС

Щетите от войната върху автомобилната индустрия се появиха първо в Европа

Световната автомобилна индустрия продължава борбата с катастрофалния недостиг на чипове и други важни части, заради пандемията, продължаваща вече повече от две години.

На този фон цените на колите нараснаха - както на новите, така и на продаваните на старо. И докато в началото на тази година най-после излязоха прогнози, че скоро кризата може и да приключи, се случи войната в Украйна. И за жалост, прогнозите отново не са добри.

Именно войната е новият фактор, който ще движи европейският пазар на автомобили, пише Аѕѕосіаtеd Рrеѕѕ. Факторите за това са много. Например, критично важното електрическо окабеляване, което се произвежда в Украйна, вече е недостъпно. С увеличаващото се търсене от страна на потребителите, в оскъдните материали и войната, очакванията са цените на превозните средства да се повишат още. И то значително.

Щетите от войната върху автомобилната индустрия се появиха първо в Европа. Но производството в САЩ също ще пострада, ако руският износ на метали - от паладий за каталитични преобразуватели до никел за батерии, нужни за електрическите превозни средства, бъде прекратен. А това е много вероятно.

Русия и Украйна всъщност са доста важни за автомобилната индустрия като цяло. Украйна е най-големият износител в света на неон, газ, използван в лазери, които гравират вериги върху компютърни чипове. Повечето производители на чипове имат шестмесечен запас, а в края на годината те биха могли да се изчерпят. Това би влошило допълнително недостига на чипове.

Русия е ключов доставчик на суровини като платина и паладий, използвани в каталитични конвертори за намаляване на замърсяването. Страната произвежда 10% от световния никел - основна съставка в батериите за електромобили.

Ще намалее и производството, прогнозират експерти. Още преди войната в Украйна Ѕ&Р Glоbаl Моbіlіtу прогнозира, че световните автомобилни производители ще произведат 84 милиона автомобили за тази година и 91 милиона през 2023-а. За сравнение, броят им през 2018 година е бил 94 милиона.

След руската инвазия обаче прогнозата се променя - вече се очаква тази година да бъдат произведени едва 82 милиона коли. И 88 милиона през 2023 година.

Според прогнозите, след скока на цените ще дойде и естественият им спад. Благодарение на потребителите. Именно те ще допринесат за нормализирането на цени на колите и това ще е естествен процес. Просто скъпите горивата и покачващата се инфлация вероятно ще откажат много хора от това да си купуват коли. Съответно, цените ще паднат. Това обаче едва ли ще се случи тази или следващата година.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    1
    ...
    Как, как ? слава усраине! нахуй нам от запада машине. ще седиме на опашка пет године. ха ха ха. а танкове и високоточни оръжия, а самальоти как ще правите ? и там всичко крещи за паладий, титан и др. редки метали. а нашите американски трошляци, тях кога ще ни ги направите? четвъртит ви го наби Путин. ще се ебавате с мада Раша, а ? Не закачай Раша , победа всегда наша.. ВСЕГДА !!!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари