Трябва ли да се смени датата на националния празник
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 23
Мненията варират между 24 май, 22 септември и 19 февруари
Празникът 3 март не може да бъде пренебрегнат. Това е освобождението ни, няма как да не сме признателни за 20 000 воини, които са дали кръвта си на нашата земя. Освен това трябва да имаме трезво родолюбие, себеуважение и чувство за национално достойнство. Едва тогава трябва да дойде признателността. Не би трябвало да не сме благодарни. Това заяви за "Твоят ден" по NOVA писателят Теодора Димова.
По думите ѝ пред празниците трябва да имаме национален консенсус - такива са 19 февруари и 24 май. "Единственото име, което ни обединява, е Васил Левски. Тъй като отдаването на почитта към него беше наскоро, наблюдавах как хората се стичат. За мен 19 февруари е датата, която трябва да бъде национален празник". И допълни, че националната ни съвест се лута между чуждопоклонничество и ксенофобия. "Имаме комплекс за малоценност, което преминава в чуждопоклонничество, а това наранява националната ни съвет. Да гледаме на историята си без да се възгордяваме или срамуваме", призова Димова.
Историкът проф. Милко Палангурски казва, че 3 март не е датата, която може да обедини българската нация. "В българското законодателство има два типа празници - национални и официални. Сега един прелиминарен договор, подписан от император Александър II, е национален празник, който доминира над другите. Националният празник олицетворява българската независимост и национална идентичност и трябва да има консенсус. Според проучване само ние и ЦАР празнуваме статуса си на васална държава", посочи той.
Според него повече не можем да говорим за културно-националистическа идея 3 март да е национален празник. "Колегите историци се обединиха около 24 май като нов национален празник, моето мнение е, че трябва да е 22 септември", отбеляза историкът.
Докладвай този коментар за нередност
×Тиквопоклонник: Да се премохне Руски паметник и да се постави паметник на Бойко.
Докладвай този коментар за нередност
×Тейко ви!: Чета коментарите и опорките на психодесните "историци". Та да попитам, вие кога си празнувате рожденния ден? На датата на която сте родени или на рожденната дата на баба си, на балдъзата, на чичо си, на комшийката и пр.?
Докладвай този коментар за нередност
×до 20: За кюрдите: „ В буферния между турци и перси Кюрдистан към 1835 г. съществуват 6 независими и 7 васални кюрдски княжества. Решителният конфликт за кюрдската национална независимост идва с края на Първата световна война, когато многоетническата Османска империя се разпада и от оцелялата ѝ централна част като неин наследник е образувана националната държава Турция. Тогава в Кюрдистан започва движението за създаване на собствена държава.“ Е, още нямат държава, а 18 век са имали няколко княжества, за разлика от нас, чак от 14 век без държава.
Докладвай този коментар за нередност
×типична руска тролска диверсия: вижте сега: минавам, оставям коментар само и единствено по темата с кюрдите и, че не може да се прави аналог с нашия народ и държава. Резултата е, че се изсипват една камара коментари в които се отклонява вниманието от критичния ми коментар и НИЩО ама абсолютно нищо не се казва по темата с опорката за КЮРДИТЕ.
Докладвай този коментар за нередност
×минаващ: Много народ тука съжалява, че са го изкарали от рахата изпод чалмата на султана! Тролове, мролове, опорки и нищо като аргумент срещу факта, че на 03.03. се създава Третата българска държава! Да не говорим, че тука май комплекси се избиват, няма никаква култура на спора! Стара максима е - прост народ, слаба държава! Потвърждава се ежеминутно! Попържал и победил?!? а, и не ми отговаряйте, аз само минавам за да се убедя, че все повече и повече нацията изпростява!