Тревненските икони са източник на вяра и успокоение от столетия
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
В Трявна се намира единственият у нас Музей на иконите.
Те са над 160, а някои от най-старите датират от края на XVII век.
„Образът на светията, запечатан на иконата, е самото подобие на Бога. Образ на богооткровението и познание на скритото” – думите са на френския иконописец Леонид Успенски. Но смисълът и значението на иконата всеки може да потърси сам. Дори без да вярва в Бог.
Емилия Серафимова е пазител на иконите и разказвач на техните истории вече 32 години: „В началото всички икони ми изглеждаха еднакви. В последствие се запознах много добре със сюжетите. Завърших богословие. И така времето отлетя”.
Историята започва още през 1938 г., когато Царица Йоана посещава Трявна, за да избере място за построяване на санаториум. Избира един от най-слънчевите хълмове в околността. Няколко години по-късно, санаториумът отваря врати, а към него е построен параклис, по стечение на обстоятелствата никога не използван като такъв. До 1984 г., когато точно тук е създаден музеят „Тревненска иконописна школа”.
Хората, които идват в музея, не са случайни, казва Емилия. „Някои търсят чудотворните икони, аз отварям скоба и казвам, че никога не спекулирам с това – тази е чудотворна, оставете монета. Разказвам наистина за тези, които са със сюжет на чудотворни – тук имаме 2-3. Аз мисля, че чудесата са първо, че нас ни има. Второ, че ние имаме деца. И трето, че си постигаме целите. Това са си чудеса”.
Независимо дали и в какво вярваш, иконата носи успокоение на всеки, смята Емилия.
Богословието определя иконата като атрибут на православието. Но за Емилия, образите на светците са връзката на хората с Бог. А за него се сещаме най-често в трудни моменти.
Вашингтон знаел предварително за руската ракетна атака
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Умишлено посегателство върху ледената пързалка в Русе
САЩ налагат санкции върху ключова руска банка
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...