Този път налъмите може да цъфнат

1
Вече е наложително ГЕРБ-СДС да оправдае първата позиция на победител
Вече е наложително ГЕРБ-СДС да оправдае първата позиция на победител Снимка: Емилия Милчева / Facebook

Вече е наложително ГЕРБ-СДС да оправдае първата позиция на победител

Преговорите за редовно правителство в България рядко са продуктивни, но след седмите предсрочни избори от 2021 г. насам налъмите може и да цъфнат, коментира Емилия Милчева в Еuractiv.

Вече е наложително ГЕРБ-СДС да оправдае първата позиция на победител с 26.4% дял от гласовете – и лидерът Бойко Борисов го обеща още преди вота. В изборната нощ той отвори широко вратата към всички партии, които приемат програмата на ГЕРБ за свое символ-верую – с изключение на проруската “Възраждане”. В Европарламента депутатите от национал популистката партия са част от евроскептичната “Европа на суверенните нации” – опозиция на управляващата ЕНП, към чието политическо семейство принадлежат и ГЕРБ, и СДС, а също и ДСБ, част от “Демократична България”.

Най-трудната аритметика

Големият въпрос обаче е възможна ли е управленска коалиция между ГЕРБ-СДС, втората политическа сила ПП-ДБ, спечелила 14.2%, и трета формация, която първите две да изберат? Този вариант бе публично обявен от Борисов преди вота, но ПП-ДБ не бързат да отговарят. Лансираната по-рано от тях формула е за “равноотдалечен премиер”, който да подбере своя екип от министри.

Останалите формации, спечелили представителство в 51-то НС, са двете части на ДПС, оглавявани съответно от олигарха Делян Пеевски и от почетния председател Ахмед Доган, БСП-Обединена левица, “Има такъв народ” (ИТН) и дебютантът – партия МЕЧ. ГЕРБ не биха колаборирали открито с Пеевски и ДПС-Ново начало. Успяха да избегнат този съюз през юли, когато се гласуваше предложения от Бойко Борисов кабинет благодарение на разцеплението в ДПС.

Но това съвсем не означава, че санкционираният за корупция от САЩ и Великобритания олигарх няма да влезе във властта през задния вход, както досега – с министри, за които има обосновани предположения чии са. Изяви готовност да подкрепи евроатлантическо правителство, уж без да предявява особени искания – дали не се готви за сглобка 2.0?

Всъщност тези избори затвърдиха легитимацията на Пеевски, спечелил повече гласове на български мюсюлмани, роми и други български граждани от “автентичното ДПС” на Доган – 11.5% срещу 7.5%. Особено ромски гласове.

По време на 9-месечното управление на правителството на Денков-Габриел той действаше като неформален говорител на управляващото мнозинство. Днес вече Пеевски не е посоченият от Доган за съпредседател на ДПС, а лидер на своя партия, разрушил мита за единното ДПС и етническия вот, който ще разполага с вероятни 30 депутата, със седем по-малко от ПП-ДБ. В добавка – олигархът е сред неколцината политици, които открито и остро се противопоставят на руската агресия в Украйна.

Възможно ли е анти ГЕРБ мнозинство

Най-малката партия в бъдещия парламент – МЕЧ, декларира, че е срещу мафията, олицетворявана от ГЕРБ и ДПС, според лидера ѝ Радостин Василев. С Алианс за права и свободи на Доган ГЕРБ не биха се съюзили, а БСП и ИТН, с резултати съответно 7.6% и 6.8%, не са достатъчни за относително стабилно управление. Допреди часове още една партия беше спрягана за Народното събрание, но се оказа, че 31 гласа не достигат на “Величие”, за да прескочи бариерата от 4%.

Василев обаче играе своя – или на спонсорите си – игра, предлагайки правителство анти ГЕРБ, при това с условието да заеме поста министър на вътрешните работи. Нещо повече – “поръчва” тази коалиция да се състави с втория мандат, т.е. с този на ПП-ДБ. Василев, който влезе в политиката през ИТН, по-късно се прехвърли към ПП, но бе изключен от партията след като разпространи запис от заседание на ръководството ѝ. “Отговорност на ПП-ДБ е да поканят всички останали, за да се формира мнозинство срещу Борисов, Пеевски и Доган”, заяви юристът, който твърди, че може да има такова от 140-150 депутати.

Това означава ПП-ДБ да бъдат пакетирани с групата партии, представители на популисткия и антиевропейски вот като “Възраждане”, БСП, ИТН и, разбира се, МЕЧ. Така, след като “сглобката” не уби ПП-ДБ, ще ги довърши съюзяване с подобно мнозинство, което е срещу еврото, срещу по-голямата интеграция в ЕС и военната помощ за Украйна. А мнозинството би се възползвало от ПП-ДБ, за да си осигури позиции в регулатори и съдебна система.

Тактиката с кметовете

Като монополисти в местната власт, в тези избори ГЕРБ и ДПС – Ново начало заложиха на тактиката с кметовете – и спечелиха, не без помощта на инвестиционната програма за общините, одобрена с бюджета за 2024 г. Борисов издигна успешни кметове с по няколко мандата в листите за Пловдив, Стара Загора, Бургас и Смолян и ГЕРБ е първа политическа сила в тези райони и със значителна преднина.

Пеевски направи същото, включвайки Ерол Мюмюн, кмет на “крепостта на ДПС” – Кърджали, където е най-голямата организация на ДПС. Там “Ново начало” стана първа политическа сила – въпреки че срещу Мюмюн се кандидатира самият Доган, който водеше и в Разград, където е втората по големина организация на ДПС. В Лудогорието обаче спечели АПС, но изгуби в Шумен, където водач на листата е арестуваният за търговия с влияние Джейхан Ибрямов. Там “автентичното ДПС” е едва на пето място, с два пъти по-малко гласове от партията на Пеевски.

Лоялни към Пеевски останаха много от кметовете на ДПС, а АПС спечели гласовете на изселниците в Турция, за което помогна и обръщението на кмета на Бурса Мустафа Бозбей, призовал хората с двойно гражданство да излязат масово да гласуват с номер 13. Резултатът не закъсня – най-много от изселниците, 14 745, гласуваха в Бурса. Общо в Турция гласуваха над 48 хиляди души, а АПС спечели близо 65%.

Но битката между ДПС/Доган и ДПС/Пеевски, който държи и марката “ДПС”, не приключва с тази изборна победа на “феномена”, както почетният председател нарече олигарха. (Вече го назовава “момчето”.) Тя се пренася на терена на правосъдието, а ще продължи и в парламента. На 15 ноември Софийският градски съд (СГС) ще заседава по делото за заличаване от Регистъра на политическите партии на Пеевски като представляващ ДПС. В 51-ия парламент двете формации ще се борят за позиции при договаряне на подкрепа за 11-те места във ВСС, в Инспектората на ВСС, а и в регулатори – и от останалите партии ще зависи дали Делян Пеевски ще запази влиянието си.

В опозиция – или в управление

Заради по-високата избирателна активност, и ПП-ДБ, както всички други парламентарно представени формации, повишават резултата си спрямо вота на 9 юни с близо 38 хиляди избиратели, ръст от 12%. Но на фона на изгубените тогава 300 хиляди гласа това увеличение не изглежда така значително.

Коалицията обаче става все по-софиоцентрична, като изпада на по-ниски позиции в провинцията. В столицата ПП-ДБ успя не само да запази първенството в два от трите столични района – 23 и 24 МИР, но и да увеличи резултата с близо 10 хиляди души спрямо юнския вот. При това въпреки яростната кампания, която столичните общински съветници от ГЕРБ водеха срещу кмета на София Васил Терзиев, избран от ПП-ДБ и “Спаси София”. За ГЕРБ, която си запазва 25 МИР, са гласували близо 8000 повече.

В Бургас обаче ПП-ДБ остана чак на пето място, в Пловдив-област е четвърта, а единствено в Пловдив-град е втора политическа сила. Докато “Възраждане” например, с която до последно се конкурираха за втората позиция, спечели повече втори места в големите райони като Бургас, Варна, Велико Търново, Пловдив област, Стара Загора, Русе и др. Във Варна ПП-ДБ е трета политическа сила, макар че печели частичните кметски избори в двата варненски района “Приморски” и “Одесос”.

Засега изглежда, че ПП-ДБ не се отказва от “равноотдалечения премиер”. Но би могло да е и тактика, както настойчивостта, с която Борисов (уж) се предлага за премиер, само за да може да прояви добра воля и да се откаже впоследствие – в името на стабилността.

Повечето партии демонстрират политическа воля за правителство. Лидерът на ИТН Слави Трифонов обеща, че ще направи всичко, за да има “положителен резултат”. ДПС на Доган настоява за “стабилно правителство, изключващо модела Пеевски”. От БСП дадоха знаци, че са склонни да преговарят за коалиция. Но развръзката зависи от ГЕРБ и ПП-ДБ.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 4
    2
    До 1
    Ако на Еми Милчева и викаш сульо, ти си просто вертикална локва.
  • -4
    1
    Сульо
    Стягай , куфарите и бягай в Европа.Там те чакат с отворени обятия!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари